Agregat prądotwórczy z UPS – czym jest i jakie ma zastosowanie?

0
955

Zazwyczaj wybór klientów waha się między agregatem prądotwórczym a UPS. Jednak dlaczego nie rozważyć połączenia obydwu rozwiązań, aby czerpać z nich maksymalne korzyści? Okazuje się, że urządzenia świetnie się uzupełniają – UPS pozwala na podtrzymanie zasilania w razie większej awarii czy przerw w dostawie prądu, a gdy te trwają dłużej, pobudza do działania agregat. Połączenie ich potencjału sprawia, że instalacja elektryczna w Twoim domu czy zakładzie pracy ma własne zapasowe źródło energii i ewentualne spadki napięcia nie wpływają realnie na ciągłość czy wydajność jej działania.

Układ agregat-UPS

Układ agregat prądotwórczy z UPS nazywany jest też tandemem. Poszczególne jego elementy współpracują ze sobą w razie przerw w dostawie prądu. Gdy Twoje gospodarstwo domowe czy biuro mają małe zapotrzebowanie energetyczne, to można rozważać tylko zasilacz UPS. 

Jednak w razie obawy o dłuższe i bardziej dotkliwe awarie układu zasilającego, warto zadbać o dodatkowe wsparcie w postaci agregatu. Otrzymuje on energię z jednostki UPS, co jest gwarantem stabilnego zasilania nawet w miejscach o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Jak działa tandem agregat-UPS?

Agregat-UPS to tandem, który doskonale uzupełnia się w razie przerw w dostawie energii elektrycznej. Korzystając z niego w domu lub w pracy masz pewność, że po zaniknięciu energii płynącej z sieci publicznej, nie zostaniesz odcięty od źródła zasilania. System automatycznie uruchomi zasilacz UPS, aby ten zasilał odbiorniki podłączone do rozdzielnicy napięcia. To z kolei powoduje rozruch agregatu i kiedy jego parametry pracy ustabilizują się, wówczas rolę zasilacza przejmuje agregat, a zasilacz UPS wraca do normalnego trybu. Jego funkcja nie kończy się na tym, ponieważ pozostaje w stanie czuwania, aby w razie potrzeby ładować baterie akumulatorów.

Gotowe zestawy zasilaczy awaryjnych

Oczywiście można próbować samodzielnie stworzyć zestaw zasilania awaryjnego składający się z zasilacza oraz UPS. Jednak zazwyczaj jest to trudne zadanie. Do największych wyzwań i najczęstszych błędów należą dobór prawidłowej mocy urządzeń, wzrost napięcia czy wahania częstotliwości.

Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup gotowych zestawów w Kompleksmedia.pl. W ten sposób otrzymują oni:

  • agregat generujący napięcie na odpowiednim poziomie i wyposażony w     elektroniczny regulator prędkości obrotowej;   
  • dwa urządzenia o dopasowanej mocy znamionowej – przynajmniej w skali 1:1;
  • zasilacz z funkcja soft-start, który sprawi, że prąd będzie płynnie przepływał przez prostownik, gdy załączy się UPS.

Możliwość kupienia agregatu z UPS daje gwarancję stabilnej pracy całej instalacji elektrycznej, nawet, jeśli chwilowo z różnych przyczyn zostaniesz odłączony od standardowego źródła energii. To ważne w sytuacji, gdy prowadzisz firmę, pracujesz zdalnie lub po prostu chcesz żyć komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here