Strona główna # internet Backup danych i reguła 3-2-1 – na czym polega i dlaczego warto...

Backup danych i reguła 3-2-1 – na czym polega i dlaczego warto z niej korzystać?

Właściwa ochrona danych elektronicznych ma szczególne znaczenie dla firm, gdyż ich utrata zwykle niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe i wizerunkowe. Najlepszym sposobem na ich ochronę jest regularne wykonywanie backupów danych. Nie wystarczy jednak zrobić kopię zapasową oraz przechowywać ją w bezpiecznym miejscu – najlepszym sposobem ochrony danych polecanym przez profesjonalistów jest bowiem reguła 3-2-1. Na czym ona polega i dlaczego warto ją stosować?

Backup danych i jego znaczenie dla bezpieczeństwa danych elektronicznych

Firmowe dane elektroniczne przechowuje się na wielu nośnikach. Są one dostępne na dysku twardym komputerów, na serwerach oraz wielu innych urządzeniach elektronicznych. Każdy poważny przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa oraz ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu.

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców nadal stawia na klasyczne metody wykonywania backupów danych wykorzystując w tym celu przenośne dyski twarde, pendrive’y oraz inne nośniki pamięci. Warto jednak mieć świadomość, że tak wykonane backupy nie są w pełni bezpieczne – dostęp do nich mogą bowiem uzyskać niepowołane osoby, a same nośniki z czasem ulec uszkodzeniu i tym samym pozbawić nas dostępu do wszystkich umieszczonych na nich plików.

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie kopii zapasowych jest dziś chmura. Umieszczenie danych firmowych na zewnętrznym, niezależnym oraz wyposażonym w nowoczesne zabezpieczenia serwerze gwarantuje bowiem pełną ich ochronę oraz stały dostęp w razie potrzeby. To jednak jeszcze nie wszystko! Aby mieć gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne oraz dostępne niezależnie od stanu serwerów, występowania awarii czy innych wypadków losowych, przy wykonywaniu kopii bezpieczeństwa konieczne jest zastosowanie reguły 3-2-1.

Reguła 3-2-1 – najlepsza gwarancja bezpieczeństwa kopii zapasowych

Reguła 3-2-1 to specjalna metoda tworzenia oraz przechowywania backupów danych. Warto wiedzieć, że korzystają z niej nie tylko osoby pragnące zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa kopii zapasowych, ale także profesjonalne firmy, które świadczą usługi tworzenia oraz przechowywania backupów danych.

Trzy obecne w nazwie reguły 3-2-1 cyfry informują nas kolejno o tym, ile kopii zapasowych powinniśmy przygotować, ilu technologii użyć do ich przechowywania oraz ile backupów umieścić poza firmą. I tak według niej powinniśmy:

  • wykonać 3 niezależne backupy danych,
  • użyć 2 różnych technologii do ich przechowywania (np. chmurę, pendrive i dysk zewnętrzny),
  • 1 backup danych przechowywać poza firmą.

Zastosowanie się do tej zasady znacznie minimalizuje ryzyko utraty danych. Wykonując trzy różne backupy, w razie awarii jednego, a nawet dwóch nośników będziemy mieli jeszcze jeden sprawny, z którego będziemy mogli przywrócić kopię zapasową. Korzystając z dwóch niezależnych technologii przechowywania danych jesteśmy natomiast przygotowani na ryzyko wystąpienia awarii jednego z nich. Przechowując jeden z backupów poza firmą chronimy z kolei dane przed kradzieżą lub uzyskaniem do nich dostępu przez niepowołane osoby.

Partnerem artykułu jest DoubleCloud oferujący: backup danych – więcej na DoubleCloud.pl.

Krzysztof Marecki
"Człowiek komputer", zapalony fan nowych technologii i wszystkiego, co związane jest ze światem cyfrowej rzeczywistości. Niezłomny gracz, tester i recenzent, oddający się swojej pasji każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Serwery typu Rack

Tworzą zarówno wielkie centra danych, jak i mniejsze serwerownie firm. Mogą przetwarzać setki tysięcy danych i chronić je, przy tym pracując cicho. Jak wybrać...

Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie strony internetowej to jedno z tych działań marketingowych, które się po prostu opłaca. To dlatego, że kanał organiczny jest jednym z najbardziej wartościowych...

Uważaj na phishing! Najważniejsze zasady bezpiecznych płatności on-line

Możliwość wykonywania płatności on-line to duża wygoda, ale także zagrożenie. Co chwila w Sieci pojawiają się kolejne ostrzeżenia o atakach hakerskich na różnego rodzaju...

Na jaki program magazynowy warto postawić w 2020 roku? Prosty i intuicyjny!

Najlepszy program magazynowy 2020 powinien być intuicyjny, niezawodny i elastyczny pod względem możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb. Niektórzy uważają, że prosty program do magazynu...

Proces pozycjonowania stron

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek to gałąź marketingu internetowego, która w dzisiejszych czasach cieszy się ogromną popularnością. Pozycjonowanie stron - zalety SEO odnosi się do procesu...