Strona główna # internet Backup danych i reguła 3-2-1 – na czym polega i dlaczego warto...

Backup danych i reguła 3-2-1 – na czym polega i dlaczego warto z niej korzystać?

Właściwa ochrona danych elektronicznych ma szczególne znaczenie dla firm, gdyż ich utrata zwykle niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe i wizerunkowe. Najlepszym sposobem na ich ochronę jest regularne wykonywanie backupów danych. Nie wystarczy jednak zrobić kopię zapasową oraz przechowywać ją w bezpiecznym miejscu – najlepszym sposobem ochrony danych polecanym przez profesjonalistów jest bowiem reguła 3-2-1. Na czym ona polega i dlaczego warto ją stosować?

Backup danych i jego znaczenie dla bezpieczeństwa danych elektronicznych

Firmowe dane elektroniczne przechowuje się na wielu nośnikach. Są one dostępne na dysku twardym komputerów, na serwerach oraz wielu innych urządzeniach elektronicznych. Każdy poważny przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa oraz ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu.

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców nadal stawia na klasyczne metody wykonywania backupów danych wykorzystując w tym celu przenośne dyski twarde, pendrive’y oraz inne nośniki pamięci. Warto jednak mieć świadomość, że tak wykonane backupy nie są w pełni bezpieczne – dostęp do nich mogą bowiem uzyskać niepowołane osoby, a same nośniki z czasem ulec uszkodzeniu i tym samym pozbawić nas dostępu do wszystkich umieszczonych na nich plików.

Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie kopii zapasowych jest dziś chmura. Umieszczenie danych firmowych na zewnętrznym, niezależnym oraz wyposażonym w nowoczesne zabezpieczenia serwerze gwarantuje bowiem pełną ich ochronę oraz stały dostęp w razie potrzeby. To jednak jeszcze nie wszystko! Aby mieć gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne oraz dostępne niezależnie od stanu serwerów, występowania awarii czy innych wypadków losowych, przy wykonywaniu kopii bezpieczeństwa konieczne jest zastosowanie reguły 3-2-1.

Reguła 3-2-1 – najlepsza gwarancja bezpieczeństwa kopii zapasowych

Reguła 3-2-1 to specjalna metoda tworzenia oraz przechowywania backupów danych. Warto wiedzieć, że korzystają z niej nie tylko osoby pragnące zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa kopii zapasowych, ale także profesjonalne firmy, które świadczą usługi tworzenia oraz przechowywania backupów danych.

Trzy obecne w nazwie reguły 3-2-1 cyfry informują nas kolejno o tym, ile kopii zapasowych powinniśmy przygotować, ilu technologii użyć do ich przechowywania oraz ile backupów umieścić poza firmą. I tak według niej powinniśmy:

  • wykonać 3 niezależne backupy danych,
  • użyć 2 różnych technologii do ich przechowywania (np. chmurę, pendrive i dysk zewnętrzny),
  • 1 backup danych przechowywać poza firmą.

Zastosowanie się do tej zasady znacznie minimalizuje ryzyko utraty danych. Wykonując trzy różne backupy, w razie awarii jednego, a nawet dwóch nośników będziemy mieli jeszcze jeden sprawny, z którego będziemy mogli przywrócić kopię zapasową. Korzystając z dwóch niezależnych technologii przechowywania danych jesteśmy natomiast przygotowani na ryzyko wystąpienia awarii jednego z nich. Przechowując jeden z backupów poza firmą chronimy z kolei dane przed kradzieżą lub uzyskaniem do nich dostępu przez niepowołane osoby.

Partnerem artykułu jest DoubleCloud oferujący: backup danych – więcej na DoubleCloud.pl.

Krzysztof Marecki
"Człowiek komputer", zapalony fan nowych technologii i wszystkiego, co związane jest ze światem cyfrowej rzeczywistości. Niezłomny gracz, tester i recenzent, oddający się swojej pasji każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Jak poprawnie przeprowadzić pomiar napięcia

Pomiar napięcia z wykorzystaniem warsztatowego multimetru jest jedną z najczęstszych czynności prowadzonych w pracowni elektronicznej. Znajomość kilku podstawowych zasad pozwoli zagwarantować, że czynność ta...

Certyfikat SSL – jak tanio go pozyskać?

Ochrona danych przesyłanych za pośrednictwem strony internetowej to priorytet w czasach coraz większych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Jak zwiększyć bezpieczeństwo? Skutecznym rozwiązaniem jest certyfikat...

Jaką platformę e-commerce wybrać?

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce bywa często bardzo problematyczny. Wiele firm ma trudności z podjęciem decyzji, przez mnogość czynników jakie należy wcześniej przeanalizować. Platforma musi być bowiem...

Edycja ślubnego wideo z odpowiednim oprogramowaniem

Jeszcze 20 lat temu mało kto mógł podziwiać siebie na jakimkolwiek nagraniu. Prym wiodły nieśmiertelne weselne kasety VHS, dzięki którym można było przez bite...

Optymalizacja produkcji z systemem MES – dobry wybór to OptiMES

W dobie wolnego rynku wolność i możliwość wyboru między różnymi konkurencyjnymi propozycjami może być zarazem błogosławieństwem i przekleństwem. Dlatego ułatwiamy sprawę wychodząc naprzeciw producentom...