Co to są blokady regionalne? Jak sobie z nimi radzić?

0
2180
Co to są blokady regionalne?

Internet – powszechne, proste w obsłudze i dające wiele możliwości narzędzie będące źródłem informacji i swoistego rodzaju bazą wiedzy. Użytkownicy internetu przyzwyczaili się do tego, że większość informacji jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy włączyć ulubioną wyszukiwarkę, wpisać pożądane hasło i gotowe. Tymczasem prawda jest taka, że nie wszystkie zasoby są widoczne i dostępne. Niektóre firmy celowo zakładają blokady i ograniczają dostęp do swoich stron użytkownikom z innych państw. Wiąże się to między innymi z licencjami, prawami autorskimi i indywidualnymi własnościami intelektualnymi. Jeżeli użytkownik sieci natknie się na stronę, która ma ograniczony dostęp, wtedy mówimy o blokadzie regionalnej. Czym ona jest? Jak sobie z nią radzić?

Blokady regionalne – podstawowe informacje

Mówiąc najprościej, blokady regionalne są ograniczeniami w dostępie do zasobów internetowych. Wynikają one przede wszystkim z położenia geograficznego w którym znajduje się dana osoba, chcąca z nich skorzystać. Jeśli użytkownik mieszkający w Polsce będzie chciał pobrać ebooka lub posłuchać jakiejś muzyki na portalu założonym na przykład w Stanach Zjednoczonych, to zamiast prawidłowej treści na stronie, może znaleźć komunikat informujący go o tym, że te konkretnie treści nie są dostępne dla jego kraju. Większość takich przypadków dotyczy właśnie materiałów muzycznych, książek, filmów, seriali i oprogramowania, ale na blokady regionalne można natrafić także na wielu branżowych portalach z tematycznymi artykułami lub na stronach popularnych gazet i blogów.

Z czego wynikają blokady regionalne?

Mówiąc o blokadach regionalnych najczęściej porusza się kwestię praw autorskich. Rzeczywiście sporo wydawnictw stosuje takie praktyki i „wyłącza” poszczególne regiony, kraje czy państwa z dostępu do określonych treści. Trzeba jednak także wspomnieć o kwestiach finansowych. Są one drugim bardzo ważnym powodem zakładania blokad regionalnych. Jak się okazuje może to być bardzo dochodowy biznes. Jednym z najprostszych przykładów będą producenci oprogramowania. Jak wiadomo w sieci bez większych przeszkód można znaleźć firmy tworzące innowacyjne systemy. Wiele z nich można zamówić drogą internetową. Jest to całkowicie legalny, bezpieczny i szybki sposób na zakup na przykład jakiegoś programu pomagającego zarządzać firmą lub oprogramowania służącego do obróbki materiałów graficznych. Użytkownik dostaje specjalny kod, pobiera oprogramowanie i może cieszyć się jego funkcjonalnością. Jeśli producent wprowadza na rynek bardzo popularny system, to na niektóre państwa może nałożyć blokadę regionalną. Takie postępowanie może okazać się bardziej dochodowe niż wypuszczenie programu na cały świat za jednym razem.

Skąd wiadomo gdzie znajduje się użytkownik?

Jak już wcześniej wspomniano internet jest globalnym narzędziem w którym nikt do końca nie jest anonimowy. Kiedy korzystamy z sieci w telefonie, komputerze lub tablecie, to otrzymujemy od dostawcy internetu adres IP. Jest on do nas przypisywany i to właśnie za jego pomocą strona, a raczej serwer na którym działa nas identyfikuje i wie z jakiego państwa próbujemy się połączyć. Jeśli na dany kraj została założona blokada regionalna, to naszym oczom ukaże się informujący nas o tym komunikat. Taką identyfikację nazywa się geolokalizacją i występuje ona na całym świecie.

Czy istnieje sposób na obejście blokady regionalnej?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że blokady regionalnej nie da się obejść, a jeśli już można to zrobić, to trzeba mieć bardzo specjalistyczną wiedzę. Tymczasem patentów na ominięcie takich ograniczeń jest kilka. Po pierwsze, skoro wiemy już, że blokada związana jest z naszym adresem IP, to musimy znaleźć sposób by go zakamuflować. Można to zrobić korzystając np. z serwera proxy. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie miało sporo wad. Darmowe serwery proxy zakładane są często na krótkie okresy czasu, trudno je znaleźć, a administratorzy stron często znają ich adresy więc także będą nas blokować.

Kolejnym sposobem na ominięcie blokady regionalnej jest tak zwane połączenie VPN – będzie ono szyfrowane i pozwoli zmienić adres IP. Jeśli na przykład chcemy wejść na stronę dostępną tylko w USA, to musimy znaleźć VPN zlokalizowany w tym kraju. Serwer zarządzający daną stroną odczyta nasz adres IP tak jakby pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Istnieje wielu dostawców takich „szyfrowanych tuneli”. Możemy skorzystać z opcji darmowej lub płatnej. To drugie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo naszych danych i zaoferuje szybszy oraz bardziej stabilny transfer, gdyż jak to bywa w sieci – jak coś jest za darmo to najczęściej nie działa zbyt dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here