Czy do pracy jako opiekunka osób starszych potrzebne są kursy?

0
551

Czy praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych wymaga od nas ukończenia specjalnych kursów? Czy wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest możliwy bez wykształcenia kierunkowego? Czy przyszła opiekunka powinna mieć predyspozycje do wykonywania zawodu? Odpowiadamy!

Praca w Niemczech dla Polaków opiekunka – na czym polega?

Panuje powszechne przekonanie, iż do pracy jako opiekunka osób starszych wymagane jest wykształcenie medyczne. Nic bardziej mylnego! Praca tego rodzaju polega na zapewnieniu podopiecznemu odpowiednich warunków życia, prowadzeniu domu, dbałości o higienę i aktywność seniora oraz czynnościach pielęgnacyjnych. Co istotne, opiekując się seniorem, wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane. Może być jednak pomocne. Pamiętaj, że jako opiekun nie masz prawa do wykonywania żadnych czynności pielęgniarsko-lekarskich.

Zanim wyjedziesz – oferty pracy w Niemczech

Praca w Niemczech dla Polaków jako opiekun do osób starszych jest niezwykle atrakcyjna pod względem finansowym. Jeżeli obawiasz się, iż brak pewnych umiejętności czy kompletnej wiedzy utrudni ci zdobycie pracy, nie martw się na zapas. Każdy kandydat tuż przed wyjazdem jest zobowiązany odbyć odpowiednie szkolenie z zakresu pielęgnacji, opieki czy specyfiki schorzeń i dolegliwości, często występujących u seniorów. Wówczas nauczysz się wszystkiego od podstaw, w tym technik przenoszenia podopiecznego.

Decydując się na wyjazd do Niemiec w roli opiekunki seniorów, warto skorzystać z zaufanego pośrednika. Agencja pracy Laxocare – https://laxocare.pl/oferty/ – z pewnością pomoże ci w znalezieniu legalnego zatrudnienia. Sprawdź koniecznie!

Wymagane kwalifikacje

Zawód opiekunki do osób starszych nie należy do najłatwiejszych! Przeszukując otchłań Internetu, natkniecie się na multum informacji, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Aby zostać profesjonalnym opiekunem, należy spełnić szereg wymogów i zasad. Bez tego ani rusz! Jak wiecie, praca ta jest niezwykle wymagającym zajęciem. Jako potencjalny pracownik, musisz cechować się empatią, a także dużymi pokładami cierpliwości. Osoby starsze bardzo często borykają się z różnorakimi problemami zdrowotnymi. Niekiedy ich stan nie pozwala im opuścić łóżka, a nam nie pozostaje nic innego, jak wspierać podopiecznego. Co więcej, opiekunowie powinni posiadać umiejętności komunikacyjne, tj. konsekwentność czy zdolność wypracowania kompromisu.

Czy kursy medyczne są potrzebne?

I tak, i nie! Posiadanie kursów nie jest koniecznością. Niemniej jednak może zwiększyć twoje szanse na zdobycie zatrudnienia, jak i pomóc w codziennej opiece nad seniorem. Kurs pierwszej pomocy czy inne medyczne umiejętności na pewno nie zaszkodzą. Wiele tak naprawdę zależy od twojego potencjalnego pracodawcy. Szukając pracy na własną rękę bez pośredników, jesteśmy narażeni na możliwy problem ze znalezieniem legalnego źródła zarobku. Zalecamy bowiem skorzystać z pomocy zaufanej agencji pracy, która nie tylko zajmie się kwestią naszego ubezpieczenia zdrowotnego, lecz także pomoże w znalezieniu pracy adekwatnej do naszych umiejętności.

Inne kursy

Jak już wiecie, posiadanie ukończonych kursu może być pomocne. Nie stanowi to jednak warunku do podjęcia pracy! Im więcej kursów posiadasz, tym lepiej dla ciebie. Pamiętaj, że opiekując się seniorem, czekają cię różnorakie sytuacje. Prawo jazdy może niejednokrotnie się przydać. W zależności od stanu zdrowia twojego podopiecznego istnieje spora szansa, iż prowadzenie auta będzie konieczne. Większość pracodawców wymaga także znajomości języka niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym. Aplikując na stanowisko opiekuna dla seniora, czekają cię kolejne etapy rekrutacyjne. Jeżeli zatem nie władasz językiem obcym, warto zastanowić się nad rozpoczęciem nauki, jeszcze zanim postanowisz wyjechać za granicę.

Doświadczenie mile widziane

Tym, co stanowi główny atut potencjalnych kandydatów, jest doświadczenie. Choć ono również nie jest niezbędne, z całą pewnością wyróżni cię na tle pozostałych kandydatów. Początki bywają niekiedy trudne. Nie rezygnuj, jeżeli coś się nie powiedzie. W pracy opiekunki istotne jest dobre nastawienie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here