CZY MOŻNA DAĆ ZEGAREK W PREZENCIE?

0
751

Czy warto wierzyć w przesądy? Dziś już dobrze znamy odpowiedź na to pytanie-zdecydowanie nie warto. Mimo to, wciąż są obecne i choć nie mają znaczącego wpływu na światopogląd, tak, jak to było dawniej, nadal potrafią namieszać w głowie. Przyjrzyjmy się jednemu z nich. Czy faktycznie nie daje się w zegarków w prezencie? Skąd wziął się ten przesąd i co się stanie, jeśli mu się sprzeciwimy?

Popularny przesąd – czy dać zegarek na prezent?

Problem z przesądami jest jeden – mało kto przyznaje się do wiary w nie, jednak ogromna część polskiego społeczeństwa deklaruje, że stanowią istotną część światopoglądu. Niby wiemy, że czarny kot przecinający nam drogę nie przyczyni się do serii życiowych niepowodzeń, jednak gdy już go napotykamy, odczuwamy delikatny niepokój. W kwestii przesądu o niedawaniu zegarków w prezencie, sytuacja może wyglądać podobnie. Warto jednak pamiętać, że tak jak kot nie ucierpi z powodu ominięcia go szerokim łukiem, tak obdarowywana osoba może czuć się zawiedziona, jeśli zrezygnujemy ze sprezentowania jej tak fantastycznego prezentu, jakim jest czasomierz! Skąd więc wziął się ten przesąd? Narodził się w Chinach, gdzie od niepamiętnych czasów prezentowanie zegarka kojarzyło się z odliczaniem czasu do śmierci osoby, którą obdarowujemy. Do tego dochodzi drugi przesąd, już znacznie nowszy, mówiący o tym, że zegarek podarowany ukochanej osobie odlicza czas do rozstania. Te nieracjonalne przekonania stają się coraz mniej popularne. W ich miejsce zaś pojawia się przepiękny zwyczaj prezentowania czasomierzy. W końcu każdy z nich liczy piękne chwile i przynosi niebywałe szczęście. To nasz własny przesąd, w który – w przeciwieństwie do poprzednich – naprawdę wierzymy!

Zegarek na prezent – fakty

Skoro wiemy już, że zegarek jest doskonałym pomysłem na prezent, warto się zastanowić, jak dokonać odpowiedniego wyboru. Z pewnością należy zrezygnować z zegarków imitujących oryginały, czyli tak zwanych „podróbek” oraz z wszelkich czasomierzy niewiadomego pochodzenia. Takie zegarki, choć często pozornie wyglądają dobrze, są wyjątkowo nietrwałe ze względu na mechanizm oraz materiał, z którego zostały wykonane. Kupując dobrej jakości zyskamy nie tylko dobry design, ale przede wszystkim wysoką jakość kupowanego egzemplarza. Obie te cechy są wyjątkowo ważne. Tak jak w przypadku jakości, możemy kierować się radami specjalisty, tak w przypadku samego wyglądu zegarka, decyzja należy do nas. Jak więc dokonać dobrego wyboru, kupując zegarek na prezent?

Jak dokonać wyboru zegarka na prezent?

Z pewnością, w chwili podejmowania decyzji odnośnie zakupu czasomierza dla drugiej osoby, trzeba pamiętać o jej guście estetycznym. Dotyczy to zarówno zegarków damskich, jak i zegarków męskich. Współcześnie mamy bowiem do wyboru tak szeroką gamę czasomierzy, że nie obejdzie się bez rozeznania w preferencjach stylistycznych obdarowywanej osoby! Do wyboru mamy przede wszystkim podstawowe kategorie: zegarki eleganckie (w tym damskie zegarki biżuteryjne), sportowe, casualowe i specjalistyczne. Istotne jest także wzięcie pod uwagę okazji, na którą kupujemy upominek, wieku obdarowywanej osoby oraz stopnia zażyłości pomiędzy Wami. Zupełnie inny zegarek należy sprezentować dalekiej kuzynce wychodzącej za mąż, inny zaś naszemu dziecku z okazji komunii (wtedy dokonujemy wyboru spośród oferty zegarków dziecięcych). W przypadku bliskiej osoby, podobnie jak w przypadku kupowania innych prezentów, dokonując zakupu zegarka, możemy pozwolić sobie na nieco większy wydatek. Przy sprawianiu prezentów dalszym osobom, upominek nie powinien być nadto kosztowny. Gdy każdą z tych kwestii dobrze przemyślimy, możemy mieć pewność, że sprawimy prezent, którym obdarowana osoba będzie się cieszyć przez lata. Jeśli natomiast zdarzy się, że zegarek trafi do osoby wierzącej w przesądy, zaproponuj, aby prezent odkupiła, płacąc za niego symbolicznym grosikiem. Zegarek stanie się wtedy przedmiotem symbolicznej „sprzedaży”, nie zaś samym prezentem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here