Folia ochronna czy szkło hartowane ? – czyli jak zabezpieczyć ekran iPhone.

1
787

Współczesne ekrany montowane w telefonach komórkowych zachwycają dopracowaną technologią, doskonałą głębią kolorów i wspaniałą jakością obrazu, ale mają jedną poważną wadę.

Współczesne ekrany montowane w telefonach komórkowych zachwycają dopracowaną technologią, doskonałą głębią kolorów i wspaniałą jakością obrazu, ale mają jedną poważną wadę. Pomimo największych starań producentów w kwestii wytwarzania twardych i odpornych szkieł, stanowią elementy najbardziej narażone na wszelkie zarysowania, uszkodzenia i przypadkowe upadki. Widoczne defekty na szkle znacząco obniżają walory estetyczne telefonu, a cena wymiany rozbitego wyświetlacza często spędza sen z powiek właścicielom telefonów. Jak zatem dbać o ekran i maksymalnie zminimalizować skutki upadku telefonu? 

Poniżej przedstawiamy wybrane formy ochrony ekranów stosowanych przez użytkowników iPhonów.

Folie ochronne i naklejki

Folie ochronne są najczęściej wybieranymi produktami, stosowanymi do ochrony ekranów przed zarysowaniami. Są tańsze od szkieł, a ich grubość zazwyczaj nie przekracza jednego milimetra. Folie chronią ekran przed kontaktem z ostrymi i drobnymi elementami, z którymi ekran styka się na co dzień. Prawidłowo naklejona folia poliwęglanowa nie utrudnia korzystania z telefonu i nie przysłania widoczności. Nie powoduje także trudności z dotykiem ekranu i działaniem samego wyświetlacza. Bez wątpienia zaletą montażu folii jest jej cena i dostępność praktycznie w każdym supermarkecie. Niestety, folie nie zapewniają praktycznie żadnej ochrony przed upadkiem i uderzeniem urządzenia o twardą powierzchnię. Problemem jest również dość skomplikowany montaż, który dla osób bez doświadczenia może być okazać się zbyt trudny. 

Szkło hartowane

Szkła hartowane stanowią kolejną formę ochrony ekranu. W porównaniu do folii są grubsze, twardsze, a ich producenci zapewniają, że jest to najwyższy rodzaj ochrony i często udzielają gwarancji na swoje produkty. Szkła są również najczęściej polecaną formą ochrony ekranu w serwisach oraz sklepach sprzedających telefony. Ich wadą jest cena, która w zależności od stopnia ochrony zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a kończy na kilkuset. Wygoda użytkowania telefonu jest identyczna jak w przypadku folii – poprawny montaż szkła nie powoduje problemów z ekranem dotykowym i nie zniekształca obrazu. Największą zaletą szkła hartowanego jest jego odporność na uderzenia. W przypadku upadku telefonu cała siła uderzenia pochłaniania jest przez szkło.

Co w przypadku rozbicia ekranu ?

Dodatkowa ochrona ekranu w postaci folii lub szkła jest konieczna i każdy użytkownik iPhona powinien rozważyć jej założenie. Zdarza się jednak, że pomimo zastosowanej ochrony lub po prostu jej braku dochodzi do uszkodzenia ekranu. Na szczęście na rynku istnieje wiele profesjonalnych serwisów, w których można wymienić ekran na wysokiej jakości, tańsze zamienniki, które działaniem oraz funkcjonalnością nie ustępują oryginalnemu wyświetlaczowi. Przykładem takiego serwisu jest Wrocławska firma naprawIphona.pl, która świadczy usługi wymiany ekranów zarówno na części oryginalne, jak i na najwyższej jakości, sprawdzone zamienniki. Po wymianie ekranu na nowy, znów w pełni można cieszyć się swoim urządzeniem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here