Jakie standardy powinien spełniać prawdziwy materac medyczny?

0
457

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić taki typ materaca.

Czym jest materac medyczny?

Dla kogo to najlepszy typ materaca i co tak naprawdę oznacza termin „materac medyczny”? Materace medyczne spełniają następujące kryteria:

  • przeciwdziałają powstawaniu odleżyn
  • wspomagają regenerację kręgosłupa i mięśni
  • stanową profilaktykę rozwoju wad układu ruchowego

Tak naprawdę na takim typie materaca powinny spać osoby, które są unieruchomione przez długi czas: czy to po zabiegu, czy w wyniku przewlekłej choroby, osoby starsze, które nie mogą się poruszać, czy z poważnymi złamaniami, wymagającymi długiego unieruchomienia.
To jednak też dobry typ materaca dla sportowców czy osób z problemami z kręgosłupem oraz dużymi wadami postawy.

Certyfikaty – gwarancja standardów materacy medycznych

To, że materac jest wyrobem medycznym powinny potwierdzać certyfikaty. Wtedy masz pewność, że w bezpieczny sposób zadba o kręgosłup i mięśnie.
Materac Hilding Makarena posiada na przykład status wyrobu medycznego w klasie pierwszej. Uzyskanie takiego certyfikatu oznacza, że został on restrykcyjnie przebadany i spełnia wszelkie normy, jakie powinien spełniać materac przeciwodleżynowy czy zapobiegający pogłębianiu się wad postawy.

Uzyskanie statusu wyrobu medycznego wiąże się też z tym, że jest on objęty niższym, 8 procentowym vatem. Właśnie po tym możesz łatwo rozpoznać, że materac naprawdę jest materacem medycznym. Nie kupuj nigdy materacy, które mają „medyczny” w nazwie, ale nie możesz nigdzie znaleźć potwierdzenia tego terminu.
Nie tylko nie wspomogą regeneracji mięśni, ale mogą poważnie zaszkodzić chorej osobie.

Materac medyczny – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Najważniejsze przy wyborze materaca medycznego jest oczywiście to, żeby wspierał rehabilitację układu ruchowego. Należy jednak wziąć także następujące rzeczy pod uwagę:

– Właściwości antybakteryjne materaca:
W przypadku osoby unieruchomionej, warto zadbać też o właściwości antybakteryjne materaca. Dobrze, aby znajdujące się w nim materiały zapewniały dobrą wentylację w materacu oraz, aby pokrywające go pokrowce odciągały wilgoć. To zmniejszy ryzyko rozwoju w nim alergenów, grzybów czy bakterii, które mogą podrażniać skórę osoby unieruchomionej, uczulać czy sprzyjać chorobom skóry, takim jak egzema.
Materac Demeter Janpol posiada piankę lateksową,
która jest najlepszym materiałem dla alergików.
Nie uczula i gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza.
Ten model materaca jest też dostępny w dwóch pokrowcach do wyboru: Tencel, który absorbuje wilgoć i Silver Protect, z jonami srebra o działaniu antybakteryjnym.

– Dopasowanie do wagi – ważne jest też to, żeby materac był dobrze dopasowany do wagi, co zapewni prawidłowe podparcie ciała. Dla osób o wysokiej wadze należy wybrać twarde materace. Dla osób do 80 kg dobrze sprawdzą się materace średniotwarde.

– Dodatkowe wsparcie kręgosłupa – to zapewniają między innymi sprężyny multipocket czy siedem stref twardości, które ma na przykład materac Andromeda Janpol. Takie bonusowe wsparcie kręgosłupa jest ważne zwłaszcza w materacach dla sportowców, bo idealnie wtedy oddziałują na każdy odcinek ciała. Relaksują mięśnie nóg, pleców, karku, szyi oraz głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here