Kiedy najlepiej stosować odżywkę białkową?

0
430

Stosowanie odżywek powinno być przez nas ściśle regulowane. Bez minimalnej wiedzy możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego zanim zaczniemy cokolwiek stosować, postarajmy się poszerzać naszą wiedzę na ten temat. Korzystajmy z wiedz dostępnej na stronach internetowych profesjonalnych podmiotów zajmujących się sprzedażą suplementów.

Odżywka białkowa – co to takiego?

Suplementy białkowe zawierające białko mają nam pomóc w dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości białka. Odżywka białkowa jest szczególnie polecana sportowcom oraz osobom bardzo aktywnym fizycznie. Dobrze dobrany suplement może zastąpić wysokobiałkowy posiłek.

Odżywki białkowe dzielimy na trzy grupy. Powodem podziału jest źródło pochodzenia odżywki. Wyróżniamy:

– odżywki na bazie roślin- polecane osobom stosującym diet wegetariańską lub wegańską

– odżywki na bazie białek zwierzęcych

– odżywki białkowe na bazie serwatki pochodzenia zwierzęcego- to najpopularniejsze i najczęściej stosowane odzywki białkowe w Polsce. Samo białko serwatkowe również jest dzielone na trzy grupy białek: koncentrat (WPC), izolat (WPI) oraz hydrolizat (WPH). Białka serwatkowe są wchłaniane i trawione w krótkim czasie, dlatego są najlepsze do stosowania po treningu, a najlepiej przyswajalna forma suplementu jest postać koncentratu.

Kiedy najlepiej stosować odzywkę białkową?

Jak już wspominaliśmy odzywki białkowe są najczęściej polecane sportowcom lub osobom bardzo aktywnym. Należy jednak pamiętać, że odżywki nie zastąpią nam zbilansowanej diety. Są jedynie uzupełnieniem i dodatkiem do prawidłowego procesu odżywiania.

Odżywki białkowe stosujemy przede wszystkim o treningu. Możemy stosować suplementy o wolniejszym wchłanianiu jak kazeina i wtedy spożywamy ją do ostatniego posiłku wciągu danego dnia.

Jak przyjmować odżywkę białkową, by maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Warto zwracać uwagę na to w jaki sposób przyjmujemy odżywkę, ponieważ dzięki prawidłowemu stosowaniu wykorzystujemy do maksimum jej możliwości. Odżywkę białkowa najlepiej przyjmować:

– po treningu – w formie shakera, jako dodatek do posiłku, który spożywamy po przebytej aktywności fizycznej

– do każdego posiłku w diecie – jednak w takim przypadku należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej dawki odżywki białkowej na dobę

– po ostatnim posiłku w ciągu dnia- bądź w trakcie

Jaka ilość odżywki białkowej jest najbardziej wskazana do spożycia?

Zaleca się, aby osoba uprawiająca sport dostarczała do organizmu od 1.7 do 3.5 g leucyny/ Znaczy to, że najlepiej jest stosować w takim wypadku jak najbardziej nasycone odzywki białkowe. Jeśli nie mamy pewności, co do tego jaką odzywkę wybrać i w jakiej ilości ją spożywać, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Specjaliści doradzą nam nie tylko jak dokładnie stosować odzywkę, ale też potwierdzą czy naprawdę jej potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here