Rodzaje słuchawek oraz ich charakterystyka

0
66

Bez względu na to czy jesteśmy zapalonymi audiofilami, lub poszukujemy prostych słuchawek, aby cieszyć się muzyką z naszego telefonu – dobre jakościowo słuchawki umożliwią nam czerpanie przyjemności z muzyki bez przeszkadzania osobom znajdującym się w naszym otoczeniu. Spójrzmy na najbardziej popularne rodzaje słuchawek, aby wybrać te, które będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Typy słuchawek – podział na kategorie

Na rynku znajduje się mnóstwo ofert dotyczących sprzedaży słuchawek, pośród natłoku informacji można się czasem pogubić w ich rodzajach i parametrach. Rodzaje słuchawek oraz ich charakterystyka sprawia, że można je podzielić na najczęściej spotykane rodzaje.

  • Słuchawki nauszne – najbardziej klasyczny rodzaj słuchawek, posiadają regulowany pałąk pomiędzy dwoma głośnikami zamkniętych w ochronnych „muszlach”. Obszar wokół głośników jest wyłożony gąbką, która to z kolei jest pokryta materiałem – aby poprawić komfort noszenia słuchawek. Są to z reguły największe pod względem rozmiarów słuchawki w porównaniu do pozostałych rodzajów.
  • Słuchawki douszne – słuchawki, które cechują się mniejszymi rozmiarami niż słuchawki nauszne. Mają mniejsze głośniki, umieszczone w specjalnie wyprofilowanych osłonach, które umieszcza się w zagłębieniu małżowiny usznej. Słuchawki tego rodzaju powinny być wyprofilowane w taki sposób, aby ciasno przylegać do powierzchni ucha i nie wypadać przy ruszaniu głową. Z tego powodu są najczęściej wybierane przez osoby chcące posłuchać muzyki podczas uprawiania sportu. Sprawdź słuchawki douszne do 100 zł w najlepszych cenach.
  • Słuchawki dokanałowe – jest to odmiana słuchawek dousznych, charakteryzująca się specjalnie ukształtowanymi powłokami głośników. Ten rodzaj słuchawek umieszcza się płytko wewnątrz kanału słuchowego. Zapewnia to zarówno wysoką jakość dźwięku, oraz dokładnym umiejscowieniem.

Funkcje dodatkowe oraz parametry

Słuchawki mają takie same zadanie – odtwarzanie dźwięku. Mają jednak szereg dodatkowych funkcji, które wpływają na sposób ich działania i metodę obsługi. Najczęściej spotykaną cechą u słuchawek jest mikrofon. Często znajduje się on w słuchawkach dousznych i dokanałowych przeznaczonych do używania ich z telefonami komórkowymi, gdyż takie słuchawki z powodu swych kompaktowych rozmiarów mogą również służyć za zestaw głośnomówiący. Rodzaje słuchawek oraz ich charakterystyka sprawią, że słuchawki przeznaczone do współpracy z telefonem komórkowym mogą być też często wyposażone w kilka przycisków przy mikrofonie, pełniące funkcję pilota pozwalającego na sterowanie telefonem bez konieczności wyjmowania go z kieszeni. Słuchawki skierowane na współpracę z komputerami, to zazwyczaj słuchawki nauszne, również bardzo często wyposażone w mikrofon, niezbędny zarówno podczas używania komunikatorów w biznesie, jak i podczas wieloosobowej rozrywki.

Spośród parametrów słuchawek wiele pytań może budzić termin impedancja. Impedancję słuchawek określa się w ohmah (czasami spotkamy określenie om) oznaczoną grecką literą Ω. Niska impedancja (16-20 Ω) sprawia, że słuchawki będą grać bardzo głośno, lecz będą również niezmiernie podatne na zakłócenia dźwięku, przy niskiej impedancji jakość dźwięku może nie być zadowalająca. Wysoka impedancja (powyżej 200 Ω) sprawi, że jakość dźwięku będzie bardzo wysoka, natomiast przy podłączeniu ich do źródła dźwięku o niskiej mocy sprawi, że słuchawki będą grać bardzo cicho.

Przewodowe, czy bezprzewodowe?

W dzisiejszych czasach oferta słuchawek bezprzewodowych jest bardzo duża – w zasadzie każdy rodzaj słuchawek przewodowych ma swój bezprzewodowy odpowiednik. Najczęstszą metodą do łączenia bezprzewodowych słuchawek ze źródłem dźwięku będzie protokół Bluetooth. W innych modelach z wyższej półki przeznaczonych do zastosowań z komputerem być to sieć bezprzewodowa wi-fi. Słuchawki bezprzewodowe do telewizora, bez względu na swą konstrukcję, zawsze będą posiadać wbudowany akumulator pozwalający im działać. Jeżeli chcemy się zdecydować na słuchawki bezprzewodowe, sprawdźmy najpierw jaki czas działania deklaruje producent, oraz w jaki sposób są ładowane wewnętrzne akumulatory – może być to zwykły przewód USB, jak i dedykowana stacja dokująca. Rodzaje słuchawek oraz ich charakterystyka determinują, w jakich zastosowaniach słuchawki bezprzewodowe będą lepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here