Wykańczasz dom lub mieszkanie? Pamiętaj o tych 5 kwestiach!

0
498

Wykończenie mieszkania często wiąże się z różnymi problemami. Nie zawsze wiadomo, na co warto zwrócić uwagę oraz o czym należy pamiętać w czasie prac remontowych. Oto kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią ci podjęcie odpowiednich decyzji.

Firma remontowa – kiedy warto skorzystać z pomocy?

Nie wszystkie prace wykończeniowe jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Niektóre wymagają sporych umiejętności oraz ogromnych nakładów czasu, by wszystko zorganizować. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, rozważ skorzystanie z usług firmy remontowej w pełnym zakresie i wykończenie pod klucz. To oszczędzi ci nerwów i zdecydowanie przyspieszy odbiór gotowego mieszkania.

Jeśli zaś nie dysponujesz wystarczającym budżetem, by opłacić urządzenie domu przez firmę od A do Z, skorzystaj z ich pomocy w ograniczonym zakresie. Zrobienie podłogi, wykonanie instalacji czy wykończenie kuchni i łazienek jest zajęciem trudnym i pracochłonnym. Aby nie narazić się na dodatkowe koszty i problemy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w tym obszarze.

Pamiętaj o sąsiadach

Lepiej już na wstępie nie nadwyrężać zaufania i cierpliwości ludzi, z którymi będziesz musiał dzielić wspólną przestrzeń przez najbliższe lata. Jak w takim razie wykończyć mieszkanie nie wykańczając przy tym sąsiadów?

Przed rozpoczęciem remontów dobrze jest osobiście poinformować najbliższych lokatorów o swoich planach i z góry przeprosić za zamieszanie. Jeśli nie masz takiej możliwości, pozostaw wiadomość na korytarzu, lub wrzuć do skrzynki liściki z informacją. Ciężkie i głośne prace postaraj się zaplanować na wczesne popołudnie, gdy większość sąsiadów będzie w pracy.

Zabezpieczenie mebli i sprzętów

Rzadko kiedy jest tak, że mieszkanie, w którym planujesz wykonać remont jest całkowicie puste. Przeważnie znajdują się tam jakieś meble i sprzęty, których nie masz możliwości schować poza lokalem.

W takim wypadku zaopatrz się w duże ilości folii zabezpieczającej oraz taśmy malarskiej, by ochronić je przed farbą i pyłem. Pamiętaj również o gniazdkach i otworach, które mogą ulec zapyleniu – im skrupulatniej opakujesz sprzęty, tym mniej będziesz miał sprzątania po zakończeniu prac.

Materiały i finanse

Tanio i solidnie – sztuka połączenia tych dwóch aspektów przerosła pewnie niejednego inwestora. Zwłaszcza, że niemal każdy remont wiąże się z niespodziewanymi wydatkami. Z tego powodu, obliczając budżet, warto pamiętać o uwzględnieniu kosztów z pewnym zapasem.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbytnie szaleństwa finansowe warto skrupulatnie podejść do procesu planowania i wyboru materiałów. Dobrze zastanów się, co możesz kupić taniej, a na co warto wydać trochę więcej. Czasem oszczędność może być jedynie pozorna, a za kilka miesięcy odbić ci się solidną czkawką.

Pozwolenia i kwestie techniczne

Nie ważne, czy remontujesz mieszkanie w bloku czy własny wolnostojący dom. Przeanalizuj, czy planowane prace nie wymagają spełnienia pewnych formalności oraz czy ich realizacja nie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Sprawdź położenie rur i kabli i upewnij się, że podczas remontu nie uszkodzisz żadnych instalacji. Planując wykończenie mieszkania w bloku lub kamienicy, skontaktuj się z administracją budynku, poinformuj ich o swoich zamiarach i spytaj o konkretne formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here