5 wskazówek, jak wybrać dobrego dostawcę hostingu

5 wskazówek, jak wybrać dobrego dostawcę hostingu

Hosting, to usługi informatyczne polegające na udostępnieniu miejsca na serwerze, który umożliwia wyświetlanie naszej strony przez innych użytkowników sieci zatem jest on niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania. Wszak w przeciwnym razie nasza strona widoczna byłaby tylko w momencie, gdy mielibyśmy włączony komputer. Prawidłowe funkcjonowanie strony internetowej jest niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorcy. Warto więc zastanowić się jak wybrać dobrego dostawcę hostingu. Oto 5 naszych wskazówek.

Po pierwsze: zwróć uwagę na bezawaryjność serwera

Pierwszym niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze dostawcy hostingu jest zorientowanie się jak pracuje wynajmowany przez nich komputer działający całą dobę, czyli serwer. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z serwerem współdzielonym, dedykowanym czy też VPN to musi on zapewniać ciągłość działania strony. Częste awarie wpływają na wybory konsumenckie w przypadku sklepów internetowych i portali, wszak konkurencja nie śpi. Również strony czysto reklamowe, mające charakter wizytówki firmy muszą działać bez zarzutu, wszak nie są to strony bardzo przeładowane i tutaj wszystko powinno działać szybko i sprawnie. Serwerowi można zaufać jeśli margines wystąpienia błędów jest niski. Najlepiej, jeśli deklarowana jest bezawaryjność na poziomie 99%.

Po drugie: sprawdź limit powierzchni dyskowej

Funkcjonowanie strony oparte jest na udostępnieniu miejsca na przestrzeni dyskowej. Oczywiście serwer musi być dostosowany do technologii w której została wykonana strona internetowa. W przeciwnym razie nie będzie się ładować bądź jej treść będzie się wyświetlać w niepełnym zakresie. Limit powierzchni dyskowej wpływa na możliwość rozbudowania strony internetowej, dlatego już na samym początku należy zastanowić się nad tym, czy chce się stworzyć stronę będącą jedynie reklamą, czy też z większą funkcjonalnością, tzn, taką na którą wstawiać się będzie filmy i inne multimedia, gdyż w takiej sytuacji potrzebne są najbardziej nowoczesne serwery obsługujące technologię PHP czy MySQL. Zatem zlecając programiście wykonanie strony, warto poradzić się go w kwestii wyboru serwera, czyli usług hostingowych. W przypadku wielu zdjęć i filmów potrzebny jest limit przynajmniej 1 GB.

Po trzecie: limit transferu danych

Ilość wejść czyli generowany ruch na stronie ma wpływ na szybkość jej ładowania, podobnie jak przeładowanie jej niepotrzebnie grafiką. Dlatego limit transferu danych musi być ustalony na jak najwyższym poziomie, jeśli usługi stają się coraz bardziej popularne. Warto zatem oszacować już na samym początku jakiego ruchu się oczekuje, czy strona jest raczej niszowa czy ma być z gatunku tych mainstreamowych.

Po czwarte: Sposoby wykonywania i dostępność kopii zapasowej

Wszystkie e-maile czy wiadomości przesłane na newsletter muszą być odpowiednio przechowywane na serwerze. Ponieważ zajmują one przestrzeń dyskową co jakiś czas trafiają do kopii zapasowej, do której dostęp nie powinien być ograniczony. Ponadto kopia zapasowa powinna być dostępna przynajmniej przez 14 dni. Hosting w chmurze może być zatem doskonałym wyborem, podobnie jak hosting dedykowany. Jest to istotne w przypadku ważnych danych, które mogłyby zostać wykradzione na skutek hakerskiego ataku.

Po piąte: Dostęp do pomocy technicznej i zwiększenia limitów

Warto wiedzieć, że limit powierzchni dyskowej, jak i transferu danych można zwiększać wykupując większe przestrzenie dyskowe. Warto sprawdzić ten aspekt wybierając usługi informatyczne z dostawą hostingu. Brak zwiększenia limitu zarówno danych, jak i transferu w przypadku coraz większego zainteresowania stroną skutkowałby jej zamknięciem, a tego przecież każdy właściciel witryny www chce uniknąć. Oczywiście możliwość zwiększenia limitów powinna odbywać się bardzo szybko za pośrednictwem korespondencji mailowej i przesłania odpowiedniej kwoty na rachunek firmy IT i udostępniającej hosting. Dlatego zawsze przed zawarciem umowy należy sprawdzić jak działa kontakt z dostawcą hostingu, czy nie jest on utrudniony i czy właściciel serwerów szybko rozwiązuje wszelkie problemy i ewentualne awarie.

Oczywiście poza powyższymi aspektami warto zwrócić uwagę jak zapewniona jest ochrona danych osobowych, zgodnie z RODO. Główny problem stanowi decyzja o wyborze serwera współdzielonego, dedykowanego bądź VPN. Dla wielu osób ze względu na mniejsze koszty i odseparowanie systemu operacyjnego i oprogramowania najlepszym wyborem jest VPN. Jednak dla dużych firm polecane są serwery dedykowane.

Artykuł sponsorowany
Kategoria: # internet

Dodaj komentarz