Aparaty słuchowe i ich budowa

Aparaty słuchowe i ich budowa

Aparaty słuchowe są urządzeniami, które mają na celu poprawić jakość słyszenia u osób z wadami słuchu. Są wykorzystywane już od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie odznaczają się nowoczesnością i światowym poziomem. Co daje aparat słuchowy? Jak jest zbudowany? Czym się cechuje?

Aparaty słuchowe

Rozwój technologii i cyfryzacji sprawił. że nastąpił przełom w leczeniu wad słuchu. Na rynku protetyki słuchu zauważamy znaczącą zmianę i innowacyjne podejście do aparatów słuchowych. Stały się one urządzeniami, które z pewnością poprawiają komfort w codziennym życiu, gdzie mamy do czynienia z wieloma dźwiękami. 

Aparat słuchowy pełni funkcje urządzeń rehabilitacyjnych i wspomagających dla osób, które mają stwierdzony ubytek słuchu. Zadaniem protetyka słuchu jest dobranie takiego sprzętu, który będzie dobrany do schorzenia i oczekiwań estetycznych pacjenta. Po wybraniu aparaty są komputerowo programowane dzięki specjalistycznym programom dopasowania. Każdy przedmiot jest zależny od indywidualnych potrzeb pacjenta. Można to zrobić m.in. w Geers, gdzie otrzymamy darmowe badanie słuchu.

Budowa aparatu słuchowego

Rynek oferuje wiele modeli aparatów słuchowych. Każdy z nich ma inne możliwości, ale wyróżnić można stałe elementy budowy, które wpływają na sprawne działanie:

  • Mikrofon (jeden lub kilka) – jego zadaniem jest zbieranie dźwięków z otoczenia, zamiana ich na sygnał elektryczny oraz przekazanie do wzmacniacza urządzenia. 
  • Słuchawka – to miniaturowy głośnik aparatu, który ma na celu podawać dźwięk do ucha za pomocą wkładki dousznej w zausznych aparatach (lub bezpośrednio – w aparatach wewnątrzusznych). 
  • Wzmacniacz – jest uważany za serce aparatu słuchowego. Starsze modele jedynie wzmacniały dźwięk, a w młodszych mamy do czynienia z procesorem sygnału. Procesor wykonuje szereg zadań, od rozpoznania dźwięku, po odróżnienie poziomu, odfiltrowanie niepotrzebnego dźwięki, po jak najlepsze zrozumienie mowy. 
  • Komora baterii – jest to miejsce, gdzie wkłada się akumulator lub baterię zasilającą układ.
  • Obudowa – wykonana indywidualnie lub seryjnie. 
  • Regulatory, które umożliwiają zmianę programów słyszenia i głośności. 
Artykuł sponsorowany
Kategoria: # lifestyle

Dodaj komentarz