Właściwa ochrona danych elektronicznych ma szczególne znaczenie dla firm, gdyż ich utrata zwykle niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe i wizerunkowe. Najlepszym sposobem na ich ochronę jest regularne wykonywanie backupów danych. Nie wystarczy jednak zrobić kopię zapasową oraz przechowywać ją w bezpiecznym miejscu – najlepszym sposobem ochrony danych polecanym przez profesjonalistów jest bowiem reguła 3-2-1. Na czym ona polega i dlaczego warto ją stosować?
Backup danych i jego znaczenie dla bezpieczeństwa danych elektronicznych
Firmowe dane elektroniczne przechowuje się na wielu nośnikach. Są one dostępne na dysku twardym komputerów, na serwerach oraz wielu innych urządzeniach elektronicznych. Każdy poważny przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa oraz ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu.
Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców nadal stawia na klasyczne metody wykonywania backupów danych wykorzystując w tym celu przenośne dyski twarde, pendrive’y oraz inne nośniki pamięci. Warto jednak mieć świadomość, że tak wykonane backupy nie są w pełni bezpieczne – dostęp do nich mogą bowiem uzyskać niepowołane osoby, a same nośniki z czasem ulec uszkodzeniu i tym samym pozbawić nas dostępu do wszystkich umieszczonych na nich plików.
Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie kopii zapasowych jest dziś chmura. Umieszczenie danych firmowych na zewnętrznym, niezależnym oraz wyposażonym w nowoczesne zabezpieczenia serwerze gwarantuje bowiem pełną ich ochronę oraz stały dostęp w razie potrzeby. To jednak jeszcze nie wszystko! Aby mieć gwarancję, że nasze dane będą bezpieczne oraz dostępne niezależnie od stanu serwerów, występowania awarii czy innych wypadków losowych, przy wykonywaniu kopii bezpieczeństwa konieczne jest zastosowanie reguły 3-2-1.
Reguła 3-2-1 – najlepsza gwarancja bezpieczeństwa kopii zapasowych
Reguła 3-2-1 to specjalna metoda tworzenia oraz przechowywania backupów danych. Warto wiedzieć, że korzystają z niej nie tylko osoby pragnące zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa kopii zapasowych, ale także profesjonalne firmy, które świadczą usługi tworzenia oraz przechowywania backupów danych.
Trzy obecne w nazwie reguły 3-2-1 cyfry informują nas kolejno o tym, ile kopii zapasowych powinniśmy przygotować, ilu technologii użyć do ich przechowywania oraz ile backupów umieścić poza firmą. I tak według niej powinniśmy:
- wykonać 3 niezależne backupy danych,
- użyć 2 różnych technologii do ich przechowywania (np. chmurę, pendrive i dysk zewnętrzny),
- 1 backup danych przechowywać poza firmą.
Zastosowanie się do tej zasady znacznie minimalizuje ryzyko utraty danych. Wykonując trzy różne backupy, w razie awarii jednego, a nawet dwóch nośników będziemy mieli jeszcze jeden sprawny, z którego będziemy mogli przywrócić kopię zapasową. Korzystając z dwóch niezależnych technologii przechowywania danych jesteśmy natomiast przygotowani na ryzyko wystąpienia awarii jednego z nich. Przechowując jeden z backupów poza firmą chronimy z kolei dane przed kradzieżą lub uzyskaniem do nich dostępu przez niepowołane osoby.
Partnerem artykułu jest DoubleCloud oferujący: backup danych – więcej na DoubleCloud.pl.
Dodaj komentarz