Porcelanowa zastawa jest często wykorzystywana jako element dekoracyjny. Kruche, delikatne talerze czy kubki ceramiczne codziennego użytku, niekiedy jednak ulegają zniszczeniu. Na myśl o wyrzuceniu ulubionego kubka pojawiają się wątpliwości. Czy nie ma zatem innego rozwiązania? Jak naprawić pęknięty kubek i czy warto w ogóle to robić?
Pęknięte naczynie – od czego zacząć?
Zanim przejdziemy do naszych trików, jak szybko naprawić kubek, zastanów się, czy ma to sens. Jeżeli naczynie roztrzaskało się na drobny mak, wówczas nie pozostaje nic innego jak wyrzucenie go. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy uszkodzone jest wyłącznie ucho lub inny niezbędny element. Poniżej podpowiemy, jak skutecznie naprawić pęknięte naczynie.
Mamy oczywiście świadomość, że szeroki asortyment na sklepowych półkach zachęca nas do częstych zakupów. W przypadku zastawy domowego użytku warto postawić na wysoką jakość. Polski producent ceramiki reklamowej, którego znajdziesz tutaj – https://ceramika-reklamowa.com.pl/k/kubki-art-print/, od wielu lat zajmuje się sprzedażą cenionych przez klientów gadżetów reklamowych i nie tylko. Na stronie znajdzie zarówno kubki z logo, filiżanki z nadrukiem, jak i zestawy kawowe. Akcesoria te są gwarancją profesjonalnego wykonania i najwyższej jakości w dobrej cenie.
Jak naprawić kubek?
Aby naprawić pęknięte naczynie, przygotuj wszelkie niezbędne materiały i brakujące elementy. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, który pozwoli nam przejść do dalszych etapów, jest umycie i odtłuszczenie wszystkich części. Wymyj je delikatną gąbką, by w późniejszym czasie całkowicie je odtłuścić. Możesz do tego wykorzystać spirytus lub rozpuszczalnik. Następnie dokładnie opłucz części i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowane naczynie będzie niebawem gotowe do sklejenia!
Dopasuj elementy
Klejenie naczyń to niby nic trudnego! A jednak! W celu ułatwienia sobie dalszych kroków zaopatrz się w plaster lub taśmę. Złóż elementy w całość i miejscami sklej je taśmą. Tym sposobem ułatwisz sobie pracę, jednocześnie nie narażając się na pomyłkę. Możesz także zapisać ołówkiem kolejność klejenia poszczególnych elementów.
Papier ścierny – czy to konieczne?
Wyszczerbione elementy mogą nas delikatnie zranić. Należy zatem przy użyciu papieru ściernego przetrzeć krawędzie naczynia. Wyrównasz powierzchnię, przy tym nie narażając się zetknięcie z ostrymi kawałkami pękniętego naczynia.
Klejenie naczyń – jakiego produktu użyć?
Do klejenia naczyń niezależnie od ich wielkości czy zastosowania zalecamy skorzystanie ze specjalnego bezbarwnego kleju do ceramiki. Idealnym rozwiązaniem jest klej wzbogacony o żywicę epoksydową. Dość szybko zasycha i pozwoli nam idealnie dopasować elementy i złożyć je w całość. Nałóż cienką warstwę kleju, złącz poszczególne części i dociśnij.
Usuń nadmiar kleju
Czas schnięcia kleju do naczyń ceramicznych nie pozostawia nam dużego pola do manewru. Przy użyciu zwilżonej w spirytusie ściereczki, pozbądź się jego nadmiaru. Delikatnym ruchem przetrzyj sklejoną powierzchnią i pozostaw na moment do pełnego wyschnięcia. Jeśli gdzieniegdzie zauważysz delikatne pozostałości, możesz także zeskrobać osadzony klej za pomocą skalpela.
Krok po kroku
W natłoku obowiązków często nawet nie mamy czasu, by naprawić nasz ulubiony kubek. Czynność ta wymaga jednak wprawy, a przede wszystkim dużych pokładów cierpliwości. Naprawa pękniętych naczyń musi zostać wykonana etapami. Po sklejeniu pierwszych dwóch części odczekaj aż klej całkowicie zaschnie i dopiero wtedy przejdź do następnego kroku. Gwarantujemy, że twoje naczynie posłuży ci przez długie lata.
Dodaj komentarz