Komputer przez wiele lat kojarzył się z urządzeniem stojącym w domu lub w pracy, niemalże przytwierdzonym do biurka.pojawienie się pierwszych komputerów przenośnych, czyli laptopów, stanowiło ogromny krok w kierunku komputerów mobilnych, z których można korzystać nie tylko w jednym, ściśle określonym miejscu. Laptopy które obecnie znamy zawdzięczamy pomysłodawcy koncepcji laptopa Alanowi Key, dzięki któremu komputer po latach stał się urządzeniem przenośnym, dającym duże możliwości pracy w różnych warunkach. Planując zakup nowego laptopa wkładamy wiele wysiłku, by dobrać parametry odpowiadające naszym oczekiwaniom. Dokładamy wszelkich starań, by zadowolił nasze oczekiwania zarówno wizualne jak i techniczne – robimy to sami lub zasięgamy opinii fachowców, którzy dobierają nam odpowiednie parametry naszego wymarzonego sprzętu. W momencie, kiedy już posiadamy nasz laptop w domu, bez względu na to, jak będziemy na nim pracować, musimy sami zadbać o sprzęt, by służył nam jak najdłużej. Bowiem,wbrew pozorom to właśnie sposób użytkowania ma największy wpływ na sprawność sprzętu – nawet najlepszy i najdroższy laptop może zepsuć się szybko, jeśli będziemy się z nim nieodpowiednio obchodzić.
Jak postępować z laptopem – co można a czego absolutnie nie należy robić
Bez względu na to, do czego używamy laptopa, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad korzystania z niego, by działał bezawaryjnie.
Podstawowe zasady korzystania z laptopa:
- Przenosząc laptopa, należy pamiętać, aby trzymać go zawsze za spód obudowy, a nie za ekran.
- Otwierając i zamykając laptopa zawsze łapiemy za środek matrycy, co uchroni przed wyrwaniem lub uszkodzeniem zawiasów -naprawa ich jest dość kosztowna.
- Nie stawiajmy szklanek, kubków, czy otwartych butelek z napojami w pobliżu laptopa, gdyż zalanie jest jedną z najczęstszych usterek i utraty danych.
- Nigdy nie zostawiajmy na klawiaturze długopisu, pendrive’a, zapalniczki i innych małych gadżetów, gdyż przy zamykaniu klapy laptopa mogą one nieodwracalnie uszkodzić ekran, może też dojść do uszkodzenia zawiasów.
- Uważajmy na małe dzieci, które nieświadomie powodują wiele różnorodnych uszkodzeń laptopów.
- Nie należy stawiać ciężkich przedmiotów na laptopie, to samo tyczy się opierania łokci na klawiaturze – uszkodzeniu ulegnie nie tylko obudowa ale możliwe, że też i matryca i delikatna klawiatura.
- Podłączając laptopa do ładowania – nie wciskajmy wtyczki na siłę, nie dopuszczajmy do zbytniego wyginania i naprężania ładowarki i kabla, który może popękać, uważajmy też na gniazda.
- Unikajmy wstrząsów i uderzeń, które spowodują uszkodzenia nie tylko obudowy ale i matrycy oraz utratę danych.
- Unikajmy stawiania laptopa na oknie w pełnym słońcu, podczas deszczu, wiatru – takie warunki atmosferyczne mogą uszkodzić nasz sprzęt.
- Nie „przeładowujmy” baterii , szczególnie w laptopach kilkuletnich – gdy jest naładowana w 100 %, odłączajmy ją, dzięki czemu przedłużymy jej żywotność. Baterię najlepiej zacząć ładować, kiedy pozostaje nie mniej niż 15% energii. Należy unikać zarówno całkowitego rozładowania baterii, jak i pozostawiania urządzenia podłączonego do ładowania na długi czas, np. na całą noc. Energię powinno się utrzymywać w granicach 20-90% -wpływa pozytywnie na żywotność baterii w laptopie.
- Nie używajmy laptopa w łóżku, nie kładźmy go na kolanach, kocu, czy innym podłożu utrudniającym wentylację. Brak przepływu powietrza uniemożliwia sprawne chłodzenie, co może doprowadzić do przegrzania urządzenia. Warto do tego celu zastosować specjalne podkładki chłodzące lub dedykowane podstawki
- Jeśli używamy komputera w trudnych warunkach (wilgoć, zanieczyszczenie otoczenia kurzem, pyłem, czy innymi szkodliwymi substancjami), zadbajmy o regularne czyszczenie i konserwację urządzenia.
- Stosujmy tylko oryginalne ładowarki i zasilacze, gdyż są one w pełni bezpieczne dla laptopa.
- Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu laptopa z codziennych zabrudzeń. Delikatnie odkurzamy klawiaturę, a obudowę przecieramy ręcznikiem papierowym zwilżonym płynem do okien. Jeśli chcemy, możemy skorzystać ze specjalnych ściereczek, pianek, czy sprężonego powietrza – najlepiej zlećmy to jednak serwisantom sprzętu komputerowego co 2-3 lata.
- Jeśli przemieszczamy się z naszym laptopem znajdującym się w plecaku lub torbie a na zewnątrz jest wilgotno, mroźno, to zaczekajmy z jego włączeniem po przyjściu do domu czy biura, aż do wyrównania się temperatury otoczenia, czyli w zależności od pory roku 2-3 godziny. Do transportu najlepiej używać toreb, plecaków dedykowanych dla tego typu urządzeń, lub chociaż posiadających specjalnie skonstruowane miękkie przegrody.
- Co do systemu, jeśli kończymy pracę, unikajmy opcji uśpienia. Zbyt często korzystamy z tej funkcji i chowamy laptopa do torby przy transporcie. Miejmy na względzie, że laptop może być nie do końca wygaszony i prowadzić np. aktualizacje. W takich sytuacjach nie trudno o przegrzanie i uszkodzenie płyty głównej. Zalecane jest więc wyłączanie laptopa przy użyciu systemu, a nie włącznika.
- Raz na jakiś czas sprzątajmy też system ze zbędnych oprogramowań, aplikacji – to przyczyni się do sprawniejszej pracy naszego laptopa.
- Zwracajmy uwagę na to co instalujemy i w jakie linki klikamy -czyli sprawa dotyczy samego oprogramowania. Bardzo łatwo możemy zaburzyć pracę systemu operacyjnego instalując niechciane programy. Instalacje często odbywają się automatycznie, bez naszej wiedzy – wystarczy tylko kliknięcie w nieodpowiedni link. Linki te prowadzą często do stron, które mają za zadanie instalację złośliwego oprogramowania.
Co zrobić, gdy zdarzy nam się, wylać kubek z kawą czy herbatą na laptop?
- W pierwszej kolejności zachowajmy zimną krew, panika w niczym nie pomoże a może bardzo zaszkodzić.
- Wyjmujemy wtyczką zasilacza od komputera.
- Nie zamykajmy laptopa -odchylamy klapę na ile pozwolą zawiasy.
- Odwróćmy komputer klawiaturą w dół ciecz spłynęła, wytrzyjmy wszelkie widoczne ślady zalania (ważne ze względu na szybką korozję delikatnych połączeń).
- Nie próbujmy samodzielnie naprawiać laptopa, ponieważ zalane podzespoły muszą zostać dokładnie umyte w myjce ultradźwiękowej.
- Pod żadnym pozorem nie włączajmy laptopa jeśli nie zostanie rozebrany i wysuszony.
- Niezbędny jest profesjonalny serwis komputerowy – sprawdź ofertę i udaj się tam jak najszybciej.
Podsumowanie
Stosowanie się do powyższych rad z pewnością nie jest trudne, a przyczyni się do większego bezpieczeństwa pracy naszego laptopa. Nie uchroni go oczywiście od awarii wynikających choćby ze zużywania się podzespołów, jednak pozwoli uniknąć usterek wynikających z niewłaściwego użytkowania.
Może się wydawać, że kroków do wydłużenia żywotności laptopa jest zbyt dużo i nie jest to gra warta świeczki. Wbrew pozorom jednak wiele z wymienionych powyżej działań wymaga po prostu zdrowego rozsądku i wcale nie tak trudno jest oduczyć się złych nawyków, a zacząć kultywować nowe, lepsze. Warto więc mieć odpowiednią wiedzę i znać zasady jak dbać o laptopa i inne sprzęty komputerowe.
Dodaj komentarz