Smartfony są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Duży ekran sprawia, że obudowa praktycznie nie stanowi żadnego zabezpieczenia. W rezultacie każdy upadek telefonu w najlepszym razie kończy się pęknięciem szybki, w najgorszym uszkodzeniem wyświetlacza.
Jak zabezpieczyć telefon?
Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż potem się martwić. Z iPhona korzystamy przez kilka godzin dziennie w różnych warunkach, więc nic dziwnego, że czasami wypadnie z ręki i stłucze się szybka lub ekran.
Dobrym zabezpieczeniem są szyby osłaniające ze szkła hartowanego. Nie są drogie, więc warto w nie zainteresować. Niestety nie dają pełnej gwarancji. Upadek telefonu z dużej wysokości lub na jakąś ostrą krawędź i tak może zakończyć się uszkodzeniem telefonu.
Inną możliwością jest zakup futerału, który zabezpieczy ekran. Niestety dla osób, które często korzystają z telefonu, nie jest to rozwiązanie komfortowe. Wyciąganie kilkadziesiąt razy telefonu z futerału może niektórych po prostu denerwować.
W co się należy zaopatrzyć
Wymiana ekranu iPhone 6 przez serwis jest nie tylko droga, ale trzeba jeszcze rozstać się z telefonem na jakiś czas. Osoby, które potrafią posługiwać się śrubokrętem mogą spróbować wymienić ekran samodzielnie. Wyjdzie taniej i nie zajmie dużo czasu. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować, by operacja przebiegła sprawnie.
Sprawą podstawową jest ustalenie, co tak naprawdę ulęgło uszkodzeniu poza szybką. Jeżeli telefon prawidłowo wyświetla obraz, ale nie reaguje na dotyk, to znaczy że poza szybką uszkodzeniu uległ także ekran dotykowy. W iPhonie jest on zintegrowany z wyświetlaczem.
W sklepach internetowych lub na giełdach można kupić kompletne zestawy szybki i wyświetlacza LCD z ekranem do iPhona 6, co pozwoli na małe oszczędności. Czasami można trafić na ofertę, do której sprzedawca gratis dodaje zestaw naprawczy. To może wymianę znacznie uprościć i jest wersją optymalną.
Apple w swoich telefonach wymienił śrubki typu torx (w kształcie gwiazdek) na pentalobe (w kształcie liścia koniczyny) by utrudnić samodzielną naprawę telefonów lub wykonywanie jej w serwisach nieautoryzowanych. Obecnie można kupić już kompletne zestawy naprawcze, ich cena to ok. 10 zł.
Jeżeli nie dysponujemy gotowym zestawem to trzeba przygotować maleńkie śrubokręciki pentalobe, śrubokręty krzyżakowe, sprężone powietrze oraz kawałek cienkiego plastiku do podważenia ekranu, kartkę papieru. Może przydać się także drugi telefon z dostępem do internetu lub komputer. Na youtubie dostępnych jest wiele filmików instruktażowych, z których można skorzystać.
Rozkręcenie ekranu
Jeżeli wszystko masz już zgromadzone, to musisz się zrelaksować i uzbroić w cierpliwość na jakieś 20 minut. Na stole rozłóż kartkę białego papieru, na którą będziesz odkładał poszczególne elementy. Najlepiej układać je w kolejności takiej jak są wyciągane.
Jeżeli szybka jest bardzo popękana, to najlepiej jest skleić ją taśmą przeźroczystą. Drobne kawałki szkła nie rozprysną się i nie uszkodzą kolejnych elementów telefonu.
Krok 1
Pierwszą czynnością jest wykręcenie 2 małych śrubek znajdujących się po obu stronach gniazda ładowania. Trzeba uważać, bo śrubki są bardzo małe.
Krok 2
To właściwy etap otwierania telefonu i bardzo ważny. Trzeba to robić delikatnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić zaczepów. Obudowa iPhone 6 nie jest klejona, więc ściągnięcie ekranu nie będzie trudne i nie trzeba używać do tego przyssawki.
Teraz należy jedną ręką chwycić równocześnie boki obudowy telefonu i jednym palcem kółeczko przyssawki delikatnie pociągnąć do góry. Powinna pojawić się szczelina miedzy obudową a ekranem, w którą wkładamy plastikowy otwierak z zestawu lub coś innego. Czasami szczelina jest za mała, można wtedy wykorzystać inne cieńsze przedmioty, ale nie mogą być ostre.
Krok 3
Po włożeniu otwieraka delikatnie uwalniamy zatrzaski najpierw z jednego boku obudowy, potem czynność powtarzamy na boku drugim. Nie robimy tego wzdłuż górnej części obudowy ze względu na znajdujące się tam złącza.
Pokrywę ekranu podnosimy do pionu uważając na znajdujące się tam złącza, których nie odczepiamy.
Krok 4
Najpierw należy odłączyć baterię. Najpierw odkręcamy dwie śrubki osłony baterii znajdujące się na dole obudowy po prawej stronie i odkładamy je na papier. Przy pomocy pęsety zdejmujemy osłonę i odkładamy ją za śrubkami. Następnie delikatnie wypinamy złącze baterii, tak by go nie uszkodzić.
Teraz kolej na pokrywę złącz w prawym górnym rogu. Odkręcamy kolejne śrubki (5), odkładamy i zdejmujemy osłonę.
Bardzo ważne: choć wszystkie śrubki są bardzo podobne to jednak mają różną długość, później muszą być wkręcone w to samo miejsce, absolutnie nie można ich pomylić. Warto więc opracować sobie jakiś patent.
Krok 5
Delikatnie wypinamy złącza kamery przedniej, przycisku Home, ekranu. Do wypinania wszystkich złącz najlepiej użyć chwytaków z zestawu, dzięki temu unikniesz uszkodzenia gniazd znajdujących się na płycie głównej. Na koniec zostało wypięcie złącza dotyku.
Krok 6
Dopiero teraz możesz odłączyć wyświetlacz i wykręcić z niego blaszkę ochronną oraz przycisk Home. Blaszka przymocowana jest za pomocą 7 śrubek, natomiast przycisk ma 2. Przycisk najczęściej jest przyklejony taśmą dwustronną, więc wcześniej lepiej jest ją rozgrzać, by klej puścił.
Teraz po odkręceniu kolejnych śrubek i ściągamy osłonę głośnika i kamery i delikatnie wyciągamy je z obudowy.
To już koniec rozbierania telefonu, teraz przyszedł czas na jego złożenie.
Złożenie telefonu
Nim do tego przystąpisz, warto wnętrze aparatu przeczyścić sprężonym powietrzem. Potem tymczasowo podłącz nowy wyświetlacz na taśmach, by sprawdzić, czy działa. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na wielokrotnym skręcaniu i rozkręcaniu telefonu.
By złożyć telefon trzeba wszystkie czynności wykonać w odwrotnej kolejności, czyli w nowym wyświetlaczu montujemy przycisk Home, wkładamy kamerę, głośnik oraz złącza w odpowiednie gniazda, umieszczamy osłony i przykręcamy śrubki.
Wkładając złącza (taśmy) w gniazda trzeba robić to delikatnie i z wyczuciem, jeżeli nie chce wejść, należy poprawić ustawienie, wtedy wejdzie i usłyszysz charakterystyczny klik. Nie należy robić tego na siłę, bo złącza mogą ulec uszkodzeniu.
Pora na test prawdy i włączenie telefonu. Jeśli działa, to możesz sobie pogratulować, jeśli nie to wymianę ekranu trzeba zacząć od nowa.
Dodaj komentarz