Gdy temperatura za oknem zbliża się do 30℃, warto zadbać nie tylko o odpowiednie nawodnienie organizmu, ale również o sprzęt elektroniczny, w tym komputer. Niestety wysoka temperatura powietrza może doprowadzić do przegrzania poszczególnych podzespołów, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnej awarii. Podczas upałów należy mieć na uwadze zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy, które także są narażone na przegrzanie. W jaki sposób możemy samodzielnie zabezpieczyć urządzenia przed upałami? W jakich sytuacjach serwis komputerowy będzie lepszy wyborem?
Czyszczenie komputera
Jednym z największych wrogów praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych jest kurz i innego rodzaju drobne zabrudzenia. Poszczególne podzespoły komputerowe są zaprojektowane w taki sposób, aby skutecznie i efektywnie odprowadzać ciepło. Niestety, gdy przykryje je warstwa kurzu, tracą swoje właściwości, czego wynikiem jest zbyt wysoka temperatura. Przed okresem wakacyjnym, warto dokładnie wyczyścić komputer z całego kurzu znajdującego się pod obudową. Jeżeli nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Co oferuje serwis komputerowy?
Przede wszystkim precyzyjne czyszczenie wszystkich elementów przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to najlepsza metoda, która umożliwia szybkie usuwanie zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Serwis wymienia również pastę termoprzewodzącą, która jest odpowiedzialna za przewodzenia ciepła.
Gdy komputer stacjonarny lub laptop są już wyczyszczone, w drugiej kolejności należy zadbać o odpowiednie miejsce. Nie zaleca się pracy na laptopie w nasłonecznionym obszarze, ponieważ obudowa komputera absorbuje promienie słoneczne i dodatkowo się nagrzewa. Najlepszym wyborem jest zacienione i przewiewne miejsce znajdujące się, o ile to możliwe, w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby ograniczyć ponowne osadzanie się kurzu na podzespołach, warto codziennie wietrzyć w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer i regularnie je sprzątać.
Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?
O ile serwis komputerowy skutecznie wyczyści komputer, o tyle o prawidłowe umiejscowienie sprzętu musimy zadbać sami.
• Nie należy stawiać laptopa na powierzchniach, które łatwo absorbują promienie słoneczne, gdyż może to doprowadzić do awarii.
• W przypadku komputera stacjonarnego, warto jeszcze bardziej odsunąć go od ściany lub mebli, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.
• W sytuacji gdy laptop jest poddawany dużym obciążeniom, jak w przypadku np. renderowania filmów zarejestrowanych w wysokiej rozdzielczości, warto wyposażyć go w podkładkę chłodzącą. Ponadto, zalecane jest zainstalowanie programów przeznaczonych do monitorowania aktualnej temperatury poszczególnych podzespołów komputerowych. W skrajnych przypadkach, gdy program poinformuje nas od zbyt wysokiej temperaturze, możemy szybko zareagować i bezpiecznie wyłączyć komputer bez ryzyka przegrzania.
• Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą ustawić w BIOS’ie temperaturę, po przekroczeniu której system zaalarmuje użytkownika. Taką modyfikację może wprowadzić również serwis komputerowy.
Dobrym pomysłem jest także intensywna eksploatacja komputera w godzinach porannych lub wieczornych, gdy temperatura powietrza jest niższa. Jednak z oczywistych względów nie zawsze jest to możliwe. Serwis komputerowy pomoże nam w zabezpieczeniu komputera m.in. przed upałami. Prawidłowa eksploatacja zależy jednak od nas, dlatego warto stosować się do powyższych porad i bezpiecznie użytkować sprzęt nawet w bardzo upalne dni.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AZ Serwis z Poznania.
Dodaj komentarz