Ogrzewanie podłogowe to doskonała alternatywa tradycyjnych metod grzewczych. Zapewnia niebywały komfort, zapobiega nadmiernej utracie ciepła, a przede wszystkim obniża koszty eksploatacyjne. Czym jest? Kiedy najlepiej dokonać montażu i jakie czynniki brać pod uwagę? Poniżej wspólnie zastanowimy się, czy ogrzewanie podłogowe jest warte swojej ceny i którą metodę grzewczą wybrać do swojego domu?
Ogrzewanie podłogowe – rodzaje
Podłogówka skupia w sobie szereg innowacji i nietypowych rozwiązań technologicznych. Innymi słowy, jest to nic innego jak płyta grzewcza z zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Brzmi skomplikowanie, nieprawdaż? Otóż ogrzewanie podłogowe cieszy się niesamowitą popularnością, a rosnące zapotrzebowanie na energooszczędne i prozdrowotne rozwiązania, sprawiły, iż coraz częściej decydujemy się na instalację tego rodzaju. Nic w tym dziwnego! Podgłówka to wygoda i uniwersalność sama w sobie. Może stanowić zarówno bazę grzewczą, jak i uzupełnienie dotychczas stosowanego rozwiązania. W dodatku odpowiada za równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu. Czego zatem chcieć więcej?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne, wodne, a może powietrzne? Który wariant wybrać? Zajrzyj na stronę polskiej firmy Ogrzej – https://ogrzej.com.pl/category/panele-przemyslowe-ogrzewanie-wielkometrazowe, która od wielu lat zajmuje się montażem instalacji grzewczych. Wiele lat doświadczenia i spory wybór rozwiązań wyróżniają firmę Ogrzej na tle konkurencji. Z pomocą naszych specjalistów, dowiesz się, jak działa podłogówka i która metoda grzewcza sprawdzi się u ciebie najlepiej!
Ogrzewanie podłogowe powietrzne
Być może znaczna część z was wcześniej nie miała w ogóle pojęcia o istnieniu powietrznego ogrzewania podłogowego. System ten został wykreowany w Szwecji i napłynął do pozostałych krajów skandynawskich. Jest to połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym powietrznym w zamkniętym obiegu. Co to tak naprawdę znaczy? Prościej mówiąc, umieszczone pod podłogą kanały powietrzne są montowane bezpośrednio w płycie bądź stropie, tworząc zamknięty obwód.
Tym na co warto zwrócić uwagę, jest bezawaryjność instalacji. W przypadku ewentualnego uszkodzenia rur nie obniża to skuteczności techniki grzewczej. Ogrzewanie podłogowe powietrzne jest proste w obsłudze, a jego funkcjonalność i możliwość połączenia go z innymi źródłami energii ułatwia nam podjęcie słusznej decyzji. Niestety podłogówki powietrznej nie możemy zamontować w gotowej przestrzeni, warto rozważyć wybór instalacji jeszcze przed planowaną budową domu.
Ogrzewanie wodne
Główną korzyścią płynącą z ogrzewania wodnego jest możliwość instalacji niezależnie od metrażu wybranej powierzchni oraz równomierny rozkład ciepła. Niemniej koszt wykonania projektu i wynajęcie firmy niosą ze sobą wysokie koszty. Podłogówka składa się z rurek, w których krąży woda. Jeżeli jednak instalacja ta zostanie wykonana nieprawidłowo, dokonanie zmian będzie wówczas niemożliwe, a my narazimy się na wysokie koszty eksploatacyjne związane z niską skutecznością działania. Ogrzewanie wodne powinno zostać zaplanowane ze sporym wyprzedzeniem. Uwzględnij pomysł w projekcie i o nic się nie martw!
Ogrzewanie elektryczne
Energia elektryczna jest droga, co warto wziąć pod uwagę tuż przed rozpoczęciem prac remontowych. Wyższe koszty eksploatacyjne sprawiły, iż ogrzewanie elektryczne jest zwykle stosowane w przypadku pojedynczych pomieszczeń jako uzupełnienie tradycyjnego rozwiązania grzewczego. Zamontowane wewnątrz elementy przewodzą prąd, nagrzewają się i oddają energię cieplną do otoczenia. Instalacja jest dość łatwa, a co za tym idzie, trudniej o wystąpienie błędów montażowych. Minusem rozwiązania tego typu jest jednak sterowanie podłogówką. Czas ogrzewania i chłodzenia pomieszczenia jest stosunkowo długi.
Montaż podłogówki – kiedy?
Im więcej metod grzewczych, tym trudniej jest nam podjąć decyzję. Niezależnie od wybranej metody, warto zwrócić uwagę na nasze warunki mieszkaniowe, a także kwestie związane z projektem domu. Jeżeli etap prac budowlanych został zakończony, w niektórych przypadkach montaż nie będzie już możliwy. Poszczególne rozwiązania grzewcze mają jednak wiele wspólnych cech.
Brak cyrkulacji powietrza, stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne, równomierny rozkład temperatur stanowią o wyższości podłogówki nad tradycyjnymi metodami ogrzewania. Podsumowując, należy dostosować wybrany typ do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Zalety podłogówki zauważycie w krótkim czasie. Warto jednak uwzględnić wszelkie wady i zalety, by nie narazić się na dodatkowe koszty i niepożądane sytuacje.
Dodaj komentarz