Outsourcing IT – co to jest i kiedy okazuje się przydatny?

Outsourcing IT w dzisiejszych czasach jest niezwykle powszechny i nic nie zapowiada się na to, że miałoby się coś w tejże kwestii zmienić. Prowadząc swoją własną działalność gospodarczą, musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli panować nad wieloma rozmaitymi elementami. Gdy wiele z nich nas przerasta, powinniśmy się właśnie zastanowić nad jak najszybszym skorzystaniem z usług przedsiębiorstwa informatycznego.

Co daje nam outsourcing? Co to tak naprawdę jest?

Dokładna nazwa to „outside – resource – using”. Oznacza ona wykorzystywanie zewnętrznych źródeł. Taka nazwa dla zwykłych laików może wydawać się nie do rozszyfrowania, lecz tak naprawdę nie ma tu nic trudnego. W praktyce oznacza to oddanie w zarządzanie danemu przedsiębiorstwu informatycznemu pewnej części obowiązków, jakie ma przedsiębiorca. Wcześniej należy oczywiście podpisać z takim przedsiębiorstwem umowę. Outsourcing możemy spotkać w niemalże każdej firmie (od gastronomii po księgowość). W niniejszym artykule skupię się jednak na outsourcingu IT. Tego typu rozwiązanie jest niezwykle korzystne i z pewnością wie o tym każdy, kto chociaż raz spotkał się z outsourcingiem IT. Coraz więcej rozwijających się przedsiębiorstw działa właśnie w ten sposób, że przekazuje część swoich zadań komuś innemu. Oczywiste jest, że niniejsze wyjście musi być uprzednio unormowane umową zawartą między dwoma podmiotami. Outsourcing IT to niezwykle korzystne rozwiązanie. Przekonuje się o tym coraz więcej przedsiębiorców, którzy mogą się skupić na faktycznie najważniejszych sprawach w swojej firmie, co oczywiście przekłada się na zarobek i powodzenie w biznesie.

Co jest najważniejsze jeżeli chodzi o outsourcing IT?

Świetną korzyścią jest to, że zatrudnienie przedsiębiorstwa informatycznego nie pociąga za sobą dużych kosztów, a tenże ruch może nawet wygenerować duże zyski. Nie ma przecież potrzeby zatrudniania nowych pracowników na pełen etat. Nie trzeba także się bać, że poufne informacje z naszego przedsiębiorstwa wyciekną na zewnątrz, ponieważ większość firm informatycznych posiada najlepszej jakości programy oraz sprzęty. Wybierajmy więc te firmy, które cieszą się renomą. Jednym z takich sposobów jest rozejrzenie się w Internecie za opiniami klientów, którzy już mieli przyjemność (albo nieprzyjemność) korzystać z usług danego przedsiębiorstwa IT. Umowy z usługobiorcą powinny być bardzo skrzętnie przygotowane, najlepiej przez specjalistę prawnika.

Ważne informacje na temat outsourcingu IT

Jest wiele rodzajów jeżeli chodzi o outsourcing IT. Można wybrać outsourcing IT selektywny, jak i całościowy. Wszystko zależy jedynie od potrzeb danego przedsiębiorcy. Ważne jest to, że ceny tego typu usług nie są ”z kosmosu”, także niemalże każdy może skorzystać i cieszyć się wolnym czasem, który może poświęcić na zupełnie coś innego. Usługi przedsiębiorstw zewnętrznych są świetnym sposobem na odciążenie zapracowanego i zmartwionego przedsiębiorcy. Najbardziej przydatny jest outsourcing IT, gdy mamy bardzo dużo obowiązków i widzimy, że nasza firma nie rozrasta się tak, jak powinna. Zakres opieki, jaką otacza firma IT swojego klienta, jest naprawdę różny. Dostosowuje się go w zależności od tego, czego klient oczekuje i co firma IT może mu dać. Wiele osób w ogóle już zakładając swoje przedsiębiorstwo, chce oddać system informatyczny w ręce informatyków. Nic w tym dziwnego, ponieważ jak najbardziej powinna się zająć tym osoba wykwalifikowana.

W dzisiejszych czasach praktycznie każde przedsiębiorstwo (nie zależnie od tego, jakim sektorem gospodarki się zajmuje) posiada swoją własną stronę internetową. Szczególnie przedsiębiorstwo informatyczne. Jest to niezwykle korzystne dla klientów, ponieważ już z domu mogą sprawdzić, czyja oferta jest dla nich najkorzystniejsza. Firma outsourcingowa po wdrożeniu nowych systemów informatycznych szkoli także pracowników, aby na co dzień mogli korzystać z tychże wdrożonych zmian. Pozwala to na zmniejszenie czasu na szkolenia i przyspiesza codzienną pracę. Outsourcing IT posiada wiele korzyści, a są nimi między innymi:

 • zoptymalizowanie kosztów operacyjnych,
 • odciążenie przedsiębiorców w ich codziennych obowiązkach,
 • całościowa lub częściowa pomoc w organizacji systemu informatycznego w przedsiębiorstwie,
 • nieduży koszt outsourcingu IT,
 • dostępność przedsiębiorstw informatycznych w każdym miejscu na świecie,
 • możliwość pracy zdalnej z informatykami,
 • możliwość przeprowadzenia szkolenia pracowników w zakresie wprowadzonych przez informatyków zmian,
 • przy poprawnie skonstruowanej umowie można cieszyć się pomocą informatyczną w firmie 24 godziny na dobę,
 • wykwalifikowana kadra informatyków,
 • archiwizacja baz danych oraz tworzenie kopii zapasowych,
 • zarządzenie usługami poczty elektronicznej,

i wiele, wiele innych. Jak widać, bardzo korzystnie jest zainteresować się outsourcingiem IT. Gdy w ogóle nie znamy się na outsourcingu, można bez żadnego problemu skonsultować się z informatykami, którzy doradzą najlepsze dla nas rozwiązanie (i to często za darmo). Dzisiaj przedsiębiorstwa informatyczne mają niesamowicie dużą konkurencję, więc nic dziwnego, że bardzo walczą oni o konkurencję. Tworzenie sieci VPN oraz administracja nimi jest także w standardowych ofertach przedsiębiorstw informatycznych. Gdy wybieramy najlepszą dla siebie firmę zajmującą się outsourcingiem IT, musimy patrzeć na elastyczność oraz doświadczenie pracowników. Nie oznacza to wcale, że nowe firmy założone przez informatyków po studiach będą gorsze. Wybór zależy jedynie od klienta.

Postaw na outsourcing IT w swojej firmie

Warto się solidnie rozejrzeć po firmach informatycznych, ponieważ niektóre z nich dają klientom gwarancję bezpieczeństwa, która jest niesamowicie ważna. Wszelkie procedury gwarancyjne powinny być zgodne z certyfikatem ISO 9001:2000. Ponadto korzystając z outsourcingu IT w danym przedsiębiorstwie informatycznym, możemy bez żadnego problemu liczyć na zniżki związane z innymi usługami informatycznymi. Generuje to kolejne korzyści oraz oszczędności pieniędzy w naszym przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą IT Leader, oferującej profesjonalny outsourcing IT

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail. Wymagane pola są oznaczone *