Połączenie VPN – co to jest?

Bezpieczeństwo danych w przedsiębiorstwie to jedna z kluczowych spraw dla każdego właściciela firmy. Jeżeli chcesz, aby dane klientów były maksymalnie ochronione, powinieneś dowiedzieć się, jak działa połączenie VPN. Szyfrowane połączenia internetowe ochronią poufne informacje przed hakerami i błędem ludzkim. Połączenie VPN będzie nieocenione, gdy Twoi pracownicy wykonują obowiązki zdalnie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na czym polega korzystanie z VPN.

Czym jest połączenie VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) to termin, który określa wirtualną sieć prywatną. VPN pozwala na nawiązanie szyfrowanego połączenia z siecią lub serwerem. VPN sprawia, że dane takie jak adres IP czy informacje o lokalizacji stają się niejawne, dzięki czemu czyhający na nie internetowi przestępcy nie będą w stanie wejść ich posiadanie.

Wyróżniamy dwa podstawowe warianty połączenia VPN:

  • Połączenie VPN dla osób prywatnych, którzy chcą przeglądać sieć bez pozostawiania śladów po swojej aktywności lub uzyskać dostęp do treści zablokowanych w kraju, w którym mieszkają.

  • VPN w firmie, który umożliwia pracownikom przedsiębiorstwa bezpieczny dostęp do jego zasobów z dowolnego miejsca na świecie.

Szyfrowane połączenie VPN można otrzymać, korzystając z rozwiązań dostarczanych np. przez producentów przeglądarek internetowych. Jest to atrakcyjna opcja, która zwiększa bezpieczeństwo przeglądania, ale nie jest ono tak wysokie, jak przy korzystaniu ze specjalnej aplikacji. Najbardziej skutecznym zabezpieczeniem firmowych zasobów jest wdrożenie VPN przez profesjonalny zespół specjalistów.

Dlaczego połączenie VPN w firmie jest potrzebne?

Nawet najsilniejsze hasła i wieloetapowa weryfikacja mogą zawieść, gdy jeden z pracowników przypadkowo narazi całą organizację na wyciek danych. Hakerzy czekają na okazje, w których pracownicy korzystają ze zdalnego pulpitu lub uzyskują dostęp do serwera plików poza biurem. Profesjonalna konfiguracja połączenia VPN w firmie całkowicie szyfruje komunikację wewnątrz organizacji i stawia barierę znacznie utrudniającą atak cyberprzestępców.

Czy wdrożenie VPN się opłaca?

Instalacja połączenia VPN w firmie nie należy do inwestycji, które pochłaniają znaczne nakłady finansowe. Do uruchomienia szyfrowanego połączenia wystarczy serwer i oprogramowanie, które będzie monitorować działania użytkowników i zaalarmuje administratorów w przypadku podejrzanych aktywności. Aby zaoszczędzić środki i otrzymać obsługę najwyższej jakości, skorzystaj z usług VPN firmy ITSF. Doświadczeni specjaliści sprawnie i szybko skonfigurują szyfrowane połączenie dla dowolnej liczby pracowników.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail. Wymagane pola są oznaczone *