Synonimy, czyli jak podnieść wartość wypowiedzi

0
1456

Tekst dobrze napisany, to taki, który jest nie tylko merytorycznie poprawny, zrozumiały ale także nie zawiera błędów, w tym wielokrotnych powtórzeń użytych słów. Aby uniknąć monotonii językowej warto na co dzień sięgać po synonimy. Język polski oferuje bogactwo różnorodnych określeń, z których naprawdę warto korzystać. Niestety jednak pamięć ludzka bywa zawodna. Prawie każdy z nas ma na swoim koncie sytuację, w której przyszło mu szukać w pamięci odpowiedniego słowa lub też gdy zastanawiał się nad poprawnością użytego wyrazu.

W takich momentach z pomocą przychodzi nam słownik synonimów polskich. Jest to zbiór kilkudziesięciu tysięcy ułożonych alfabetycznie wyrazów i zwrotów oraz ich synonimów. Dzięki słownikowi i zaprezentowanych w nim wyrazach bliskoznacznym nasze słownictwo ma szanse stać się bogatsze, a tworzone teksty bardziej zróżnicowane. Warto podkreślić, że użycie synonimu znacząco podnosi wartość wypowiedzi oraz sprawia, że staje się ona różnorodna, jest lepiej postrzegana i oceniana przez odbiorcę.

Jest to wiedza, którą posiadają nie tylko uczniowie piszący wypracowania w szkole ale i pisarze, dziennikarze, twórcy blogów czy managerowie tworzący prezentacje produktowe. Dlatego tak chętnie, podczas swojej pracy korzystają ze słowników synonimów. Używają ich, gdy pracują nad tekstami.

Słowniki synonimów kojarzą nam się ze sporej objętości tomami. I tak właśnie jest – występują najczęściej w postaci tradycyjnej, książkowej. Zawierają kilkadziesiąt tysięcy wyrazów i zwrotów, ułożonych alfabetycznie wraz z przypisanymi do nich synonimami. Im więcej haseł tym większa wartość opracowania. Słowniki można wypożyczyć w najbliższej nam bibliotece lub zakupić w ulubionej księgarni czy sklepie internetowym. Do wyboru mamy wiele wydawnictw, które zasilą naszą domową biblioteczkę i dzięki którym będziemy mogli podnieść jakość naszych tekstów.

Dla tych, którzy nie są tradycjonalistami lub też nie mają czasu na zakupy tradycyjnego leksykonu albo też nie dysponują odpowiednią przestrzenią do przechowywania książek jest dobra wiadomość. Słowniki synonimów występują również w wersji online. Do dyspozycji mamy wiele serwisów internetowych, z których aby skorzystać potrzebne są laptop lub komputer z zainstalowaną przeglądarką stron www oraz dostęp do Internetu. To bardzo wygodny sposób poszukiwania interesujących zamienników słów. Synonimy możemy sprawdzić również za pośrednictwem aplikacji zainstalowanych w naszych telefonach komórkowych. Ich wybór jest ogromny. Tu wystarczy tylko telefon komórkowy oraz dostęp do Internetu. Po zainstalowaniu aplikacji mamy dostęp do ogromnej bazy synonimów online z wybranego miejsca i w dowolnym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here