Wirtualna rzeczywistość to jeden z najgorętszych tematów w świecie technologii. Spekulanci oraz eksperci na bieżąco analizują nowinki związane z VR i zastanawiają się nad tym, jaki wpływ ta technologia będzie miała na naszą przyszłość. W świadomości większości ludzi wirtualna rzeczywistość kojarzy się jednak głównie z sektorem rozrywki – nic dziwnego, bo to właśnie w dużym stopniu za sprawą branży gier wideo VR zawdzięcza swoją obecną popularność. Błędem byłoby jednak myślenie, że to jedyne zastosowanie tej technologii. Wykorzystuje się ją bowiem w bardzo wielu dziedzinach, tworząc różnego rodzaju symulacje mające na celu usprawnić pracę specjalistów. Jednym z bardzo przydatnych zastosowań wirtualnej rzeczywistości jest wykorzystanie jej w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – i to właśnie na tym pragniemy się skupić w niniejszym artykule.
Tradycyjne szkolenia BHP
W środowisku pracy priorytetem jest odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo pracowników – zwłaszcza dotyczy to organizacji operujących w branżach obarczonych zwiększonym ryzykiem, jak np. branży budowlanej, chemicznej czy przemysłowej. Praca w tego typu sektorach z oczywistych względów wiąże się więc często z wysokim naciskiem na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Mimo, że są to najważniejsze aspekty prowadzenia tego typu przedsiębiorstwa, kultura pracy i wysoki poziom bezpieczeństwa to jednak nie tylko troska o zdrowie i życie ludzkie. To również podjęcie starań w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niechcianych dodatkowych kosztów, opóźnień, a także odpowiednie zadbanie o renomę firmy. Przed pracodawcami stoi więc wyzwanie w postaci wpłynięcia na pracowników w odpowiedni sposób i w efekcie zbudowanie odpowiedniej świadomości. Z tego też względu co raz więcej firm przestaje ograniczać się do tradycyjnych szkoleń BHP, których skuteczność zdarza się być niewystarczająca – czego zasługą jest nie tylko sposób przeprowadzania tego typu szkoleń, ale też spora ilość informacji do przyswojenia. Oprócz tego, stworzenie tradycyjnej symulacji jest trudne i kosztowne. To właśnie z tych względów wirtualna rzeczywistość jest coraz częściej wykorzystywana w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Symulacje VR
Odpowiednie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości oznacza duży krok w przód w tym zakresie. Symulacje VR są bowiem w stanie perfekcyjnie odwzorować wszelakie otoczenie, wliczając w to jego wszystkie cechy charakterystyczne. Oprócz tego, środowisko wytworzone w wirtualnej rzeczywistości pozwala na interaktywność oraz kompletną imersję. Jakie w takim razie wynikają z tego korzyści? Zacznijmy od tego, że zastosowanie tego typu rozwiązania podczas przeprowadzania szkoleń BHP przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w środowisku pracy, co znajduje odwzorowanie w postaci zminimalizowania liczby wypadków oraz poważnych urazów. Dodatkowo, zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach BHP pozwala również na zmniejszenie poniesionych kosztów w porównaniu do tradycyjnych metod. Nie można również pominąć faktu, że tego typu symulacje VR można przechowywać w chmurze, co pozwala na wielokrotne korzystanie z tego typu rozwiązania na całym świecie bez ograniczeń.
Przebieg szkolenia
W celu lepszego zapoznania się z tym, jak wygląda szkolenie BHP z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości pragniemy wykorzystać jeden z naszych projektów jako przykład. Projekt, o którym mowa, ma na celu implementację aplikacji VR w zakresie szkolenia niebezpiecznych sytuacji w fabryce i został zamówiony przez firmę BASF.
Przechodząc już do samego szkolenia, odbywa się ono z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego przez nas asystenta, który ma na celu zaznajomić pracowników z treścią szkolenia BHP. Dzieli się ono na dwa tryby – tryb szkolenia, w którym pracownicy przechodzą przez szkolenie BHP przy pomocy asystenta oraz tryb egzaminu, który ma na celu sprawdzić zapamiętane przez pracowników informacje z wykorzystaniem liczników czasu oraz błędów. Pierwszym etapem jest poznanie sprzętu, jaki przyjdzie wykorzystywać pracownikom podczas przebywania w symulacji VR. Następnie, pracownicy muszą przygotować się odpowiednio do wejścia na halę produkcyjną. Kolejnym etapem jest nauka radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach związanych z maszynami, chemicznymi płynami, biurem oraz w trakcie szkolenia pracownikom przedstawione są nawet skutki nieodpowiedniego wchodzenia po śliskich schodach. Oprócz tego, pracownicy uczą się korzystania z gaśnic przeciwpożarowych oraz odpowiedniego obchodzenia się z poufnymi danymi.
Jak widać więc, wirtualna rzeczywistość to wyjątkowy wynalazek, który dzięki swoim niewątpliwym zaletom jest w stanie ułatwić oraz usprawnić przebieg szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w znaczny sposób, pomagając przedsiębiorcom zarówno poprzez ograniczanie wydatków, jak i poprzez zaoszczędzenie czasu potrzebnego do stworzenia symulacji niebezpiecznych okoliczności.
Dodaj komentarz