Współdzielony, VPS czy dedykowany – jaki serwer wybrać?

Współdzielony, VPS czy dedykowany – jaki serwer wybrać?

Jeśli chcesz posiadać własną stronę WWW, to potrzebujesz powierzchni serwerowej, na której zostaną umieszczone pliki serwisu. Do wyboru masz trzy podstawowe rodzaje usług: serwer współdzielony, VPS i dedykowany. Które rozwiązanie jest odpowiednie w twoim przypadku? Na co zwrócić uwagę, wybierając usługę serwerową?

Serwer współdzielony

Najprostszym i najtańszym rodzajem usług hostingowych jest serwer współdzielony. Decydując się na tę ofertę, otrzymujesz do dyspozycji na swoje pliki pewną powierzchnię, ale musisz mieć świadomość, że z tej samej przestrzeni mogą korzystać inni właściciele stron WWW. Na pewno plusem takiej usługi jest niska cena, ale propozycja ta ma również sporo minusów, które wiążą się przede wszystkim z ograniczeniami nakładanymi na korzystających. Po pierwsze, na serwerach współdzielonych użytkownicy są od siebie zależni. Jeśli na przykład jedna z osób uruchomi na swoim koncie usługę, która bardzo obciąży zasoby serwera, to działanie to może doprowadzić do problemów z innymi kontami. Kolejnym problemem jest to, że jeśli użytkownik dopuści się wysyłki spamu i serwer zostanie wpisany na czarną listę, to wszyscy jego użytkownicy będą mieli problem z dostarczeniem poczty do adresata. Należy się liczyć również z tym, że na serwerze współdzielonym możemy w ograniczonym zakresie obciążać procesor, pamięć RAM i inne zasoby maszyny. Jeśli przekroczysz przydzieloną ci przestrzeń, to twoja usługa może zostać zablokowana. Inne możliwe niedogodności to m.in. ograniczona liczba domen, baz danych, plików, skrzynek mailowych i wysłanych jednego dnia wiadomości. Czy zatem mimo tylu minusów, warto wybrać taką usługę? Tak, jeśli wpisuje się ona w twoje oczekiwania. Jeżeli zamierzasz założyć wizytówkę firmową, serwis informacyjny odwiedzany przez kilka tysięcy użytkowników dziennie czy forum, to, o ile wybierzesz odpowiedni pakiet hostingowy, serwer współdzielony może być wystarczający do obsługi takich usług.

VPS

Serwer VPS, czyli Wirtualny Serwer Prywatny jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Co istotne, również w tym przypadku użytkownik nie ma do dyspozycji wszystkich zasobów serwera, lecz otrzymuje dostęp do serwera wirtualnego. Na czym polega ta usługa? Otóż maszyna dzielona jest w procesie wirtualizacji na serwery wirtualne. Różnica – w porównaniu z usługą współdzieloną – jest taka, że serwerów VPS może być na jednej przestrzeni nawet 10 razy mniej. Dodatkowo, użytkownik może instalować na serwerze aplikacje oraz, z uwzględnieniem pewnych ograniczeń, wybrać system operacyjny. Jeśli serwer VPS powstał w procesie parawirtualizacji, to system operacyjny musi być z tej samej rodziny, co serwer bazowy. Natomiast w przypadku pełnej wirtualizacji, użytkownik może zainstalować dowolny system. Serwer VPS sprawdzi się znakomicie w przypadku sklepu internetowego czy serwisu WWW odwiedzanego przez tysiące użytkowników dziennie. Wybór ten będzie również właściwy do stworzenia serwera poczty czy nauki administracji serwerami.

Serwer dedykowany

Najbardziej zaawansowaną i dającą największe możliwości usługą jest serwer dedykowany. W tym przypadku użytkownik korzysta ze wszystkich zasobów maszyny. Może instalować dowolne aplikacje, w tym również wybrać system operacyjny. Serwer dedykowany jest zdecydowanie najdroższą usługą hostingową. Użytkownik sam może podzielić go na serwery VPS i udostępniać je innym. Tego rodzaju usługa sugerowana jest przede wszystkim dla najbardziej wymagających. Jeśli zamierzasz prowadzić telewizję internetową, radio online czy bardzo duży i popularny sklep internetowy, to serwer dedykowany jest właśnie dla ciebie. Pamiętaj jednak, że musisz mieć wiedzę na temat zarządzania takimi usługami, a nawet wziąć pod uwagę konieczność zatrudnienia administratora, który będzie czuwać na działaniem serwera.

Artykuł sponsorowany
Kategoria: # internet

Dodaj komentarz