Zalany MacBook? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji!

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby rozlać kawę, herbatę czy wodę na swój komputer. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

Dzisiaj, gdy z komputerów korzystamy praktycznie na co dzień, ryzyko ich uszkodzenia jest znacznie większe niż kiedyś. Dotyczy to w szczególności laptopów, które posiadają wszystkie najważniejsze podzespoły pod klawiaturą. Gdy zatem dochodzi do zalania laptopa, na przykład MacBooka, należy działać szybko. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji?  

1. Odłącz komputer od prądu

Gdy dochodzi do rozlania napoju na komputer, pierwszą czynnością, o której należy pamiętać, jest odłączenie go od zasilania. Woda, a także inne płyny, mogą wywołać zwarcie.

Niezwykle ważne jest także zamknięcie systemu (przez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku zasilania). Następnie – jeżeli to możliwe – odłącz także baterię oraz inne zewnętrzne urządzenia.

2. Odwróć laptop do góry nogami

Gdy urządzenie zostało już odłączone, warto odwrócić je do góry nogami, aby spowodować wypłynięcie jak największej ilości płynów. Możesz położyć pod nim ręcznik, który wchłonie wilgoć. Odwróconego laptopa pozostaw na co najmniej 24 godziny, aby doszło do naturalnego osuszenia podzespołów, a tym samym do zmniejszenia ryzyka nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu.

3. Zaczekaj, zanim włączysz komputer

Dopiero gdy miną 24 godziny, możesz włączyć komputer. Jeżeli jednak nie ma konieczności korzystania ze sprzętu, np. dlatego, że posiadasz inny komputer, lepiej odczekaj jeszcze jedną dobę. Nie włączaj urządzenia wcześniej, ponieważ może to spowodować jeszcze większe uszkodzenia, które w efekcie odbiją się na finalnych kosztach naprawy.

Skorzystaj z profesjonalnego serwisu MacBooków!

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w związku z zalaniem laptopa lub też z innym usterkami, wybierz sprawdzony serwis komputerowy.

Profesjonalne usługi w tym właśnie zakresie oferuje serwis MacForce, którego oferta zaprezentowana jest szerzej na stronie internetowej: https://www.macforce.pl/.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail. Wymagane pola są oznaczone *