Być może spotkałeś się już z nazwą „curved monitor”. To nic innego, jak monitor z wklęsłym ekranem. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi niesie wiele innych korzyści. Jakie to zalety i czy są aż tak ważne, że bardziej opłaca się wybrać monitor zakrzywiony od klasycznego? Właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy niniejszy poradnik. Przeczytaj go i wybierz monitor dla siebie.
Skąd się wziął zakrzywiony ekran?
Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem podczas wymiany monitora na nowy mogą mieć problem z decyzją, który model wybrać. Zacznijmy więc od krótkiego wyjaśnienia, co można zyskać, kupując ekran zakrzywiony.
Technologia Curved zastosowana w domowych telewizorach i monitorach komputerów została przeniesiona z kin. W dużych ekranach kinowych rozpościerających się na całą szerokość sali występował problem zniekształconego obrazu. Odkryto jednak, że gdy płaską powierzchnię wygnie się krawędziami ku widzom, proporcje obrazu stają się realistyczne.
Zakrzywiony ekran w telewizorze i monitorze
Przeniesienie zakrzywionego ekranu z kina do domu miało zapewnić użytkownikom komfort oglądania obrazów. Doszło do wyrównania odległości pomiędzy punktami na ekranie a ludzkim okiem – można powiedzieć, że krzywizna ekranu dostosowała się do wypukłości gałki ocznej. To z kolei sprawia, że widz czuje się objęty, otoczony obrazem.
Niedługo po tym, jak doceniono nowoczesne rozwiązanie w telewizorach, zaczęło ono zyskiwać poklask wśród użytkowników komputerów. Zakrzywiony monitor dla graczy komputerowych sprawił, że mogli wczuć się w rozgrywkę jak nigdy dotąd i wielokrotnie zwiększył poczucie immersji.
Jaki ekran wybrać: zakrzywiony czy płaski?
Jeżeli spędzasz przed komputerem wiele godzin dziennie, korzystniejszy okaże się wybór modelu z zakrzywionym ekranem. Przemawia za tym wiele argumentów, takich jak:
– lepsza jakość obrazu: brak zniekształceń, równomierne podświetlenie,
– szersza perspektywa widzenia: ekran dostosowuje się do naturalnej wypukłości oka, co przy okazji wpływa na wrażenie, że monitor jest większy,
– głęboka immersja, czyli poczucie zanurzenia w wyświetlanym obrazie. To korzyść przede wszystkim dla miłośników gier komputerowych oraz fanów kina domowego,
– dostęp do szczegółów obrazu: to wynik połączenia dwóch powyższych zalet,
– mniejsze zmęczenie wzroku przy długiej pracy przed monitorem,
– większa ergonomia w przypadku tworzenia wieloekranowego stanowiska pracy,
– naturalna ochrona ekranu przed promieniami słonecznymi, co przekłada się na lepszą widoczność wyświetlanych obrazów.
Monitor zakrzywiony – dla ilu użytkowników?
Kupując monitor zakrzywiony, pamiętaj, że modele o standardowych wymiarach są dostosowane do pojedynczego użytkownika. Jeżeli zaplanujesz turniej gier komputerowych lub oglądanie filmów z grupą przyjaciół, ci siedzący po bokach będą widzieć gorzej.
Powyższemu problemowi zaradzisz, wybierając właściwy stopień zakrzywienia. Na większy możesz sobie pozwolić, jeśli najczęściej spędzasz czas przed komputerem w pojedynkę. Jeżeli jednak jesteś duszą towarzystwa i organizujesz spotkania z przyjaciółmi u siebie, postaw na monitor o niewielkim stopniu zakrzywienia.
Dodaj komentarz