Serwer VPS czy dedykowany – jakiej usługi potrzebujesz?

0
966

Jeśli masz już domenę i plan na usługę, z jaką zamierzasz wkroczyć na rynek, warto poświęcić trochę czasu na dopasowanie odpowiedniej usługi hostingowej. W przypadku, gdy planujesz prowadzić bardzo popularną stronę WWW, sklep internetowy czy radio online, to nie wystarczy serwer współdzielony. Sprawdź, czym jest serwer VPS, a na czym polega serwer dedykowany i zdecyduj, która z tych usług będzie w twoim przypadku odpowiednia.

Jaka usługa hostingowa?

Najprostszą usługą hostingowi jest serwer współdzielony, który znakomicie sprawdzi się w przypadku mało wymagających usług. Jeśli zakładasz bloga, serwis informacyjny czy stronę-wizytówkę twojej firmy, to prawdopodobnie nie potrzebujesz droższej usługi niż serwer współdzielony, którego zasoby są udostępniane nawet tysiącom użytkowników jednocześnie. Ma on wiele minusów, ale bez wątpienia jego plusem jest dosyć niska cena. Jeśli jednak zamierzasz prowadzić sklep WWW, bardzo popularny portal, serwis społecznościowy, telewizję online, serwer pocztowy czy radio internetowe to potrzebujesz usługi hostingowej o dużo lepszych parametrach, ponieważ twoja usługa będzie wymagać większej ilości zasobów. Tutaj pojawia się VPS i serwer dedykowany.

VPS czy serwer dedykowany?

Obie te usługi są zdecydowanie droższe od serwera współdzielonego, ale jednocześnie użytkownik otrzymuje w ten sposób dostęp do zdecydowanie większej ilości zasobów. W przypadku serwera VPS w dalszym ciągu mamy do czynienia z dzieleniem zasobów maszyny pomiędzy wielu użytkowników, ale może ich być np. 10 razy mniej niż na serwerze współdzielonym. VPS powstaje w wyniku procesu o nazwie wirtualizacja, czego wynikiem jest podzielenie zasobów maszyny na wirtualne serwery. Użytkownik może sam dobierać aplikacje, z jakich będzie korzystać, a nawet wybrać system operacyjny, choć tej kwestii mogą dotyczyć ograniczenia. Jeśli wybierze serwer, który stworzono w procesie parawirtualizacji, to wówczas może wybrać wyłącznie system operacyjny z tej samej rodziny, co system bazowy. Zatem jeśli bazowym jest Linux, to nie może zainstalować Windowsa. Natomiast w przypadku pełnej wirtualizacji ma pod tym względem dowolność. W przypadku serwera VPS należy zwracać uwagę na nieco inne kwestie niż przy serwerze współdzielonym, gdzie na użytkownika nakładane są wysokie ograniczenia pod względem dostępnych zasobów. Duże znaczenie mają parametry maszyny, takie jak procesor i liczba jego rdzeni, pamięć RAM czy rozmiar dysku twardego i jego typ. Serwer VPS znakomicie sprawdzi się w przypadku sklepów WWW, serwisów społecznościowych, portali odwiedzanych przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie, pod serwer poczty, serwer gier, w celu nauki administrowania serwerem czy do tworzenia i testowania oprogramowania.

Najbardziej zaawansowanym rodzajem usług serwerowych jest serwer dedykowany. W tym przypadku użytkownik otrzymuje dostęp do 100 proc. zasobów maszyny. Może nią dowolnie zarządzać, tworzyć serwery VPS, dobierać potrzebne aplikacje i inne rozwiązania. Korzystający musi mieć pewną wiedzę na temat administracji serwerem. Może jednak korzystać z funkcjonalnych paneli zarządzania, dzięki którym większość istotnych czynności wykona tak samo szybko i bezproblemowo, jak w przypadku serwera współdzielonego. Plesk Panel jest najbardziej popularnym rozwiązaniem tego typu na świecie. Dzięki kilku kliknięciom myszy można łatwo instalować aplikacje, dodawać bazy danych, zakładać skrzynki pocztowe lub założyć sklep internetowy. Wybór takiej usługi jest dobrym rozwiązanie w przypadku dużego sklepu WWW z tysiącami produktów i dużą liczbą użytkowników,  telewizji internetowej czy radia online. Może on być niezbędny do sprawnego działania serwisu społecznościowego oraz w przypadku każdej innej usługi, która ma duże wymagania odnośnie do serwera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here